arrow PÉČE arrow Co nás baví: Kreslení
Co nás baví: Kreslení E-mail
Napsal KrejcovaGabriela   
Středa, 26 září 2012

img00290

Porcelainswan:  Vždy se Vám líbilo kreslení, ale báli jste se začít? Nezoufejte, nikdy není pozdě!  Několik rad a základních pojmů do začátku pro Vás připravila KrejcovaGabriela

 

Kreslení nebo malování jsou činnosti, které nám slouží jako první vyjadřovací prostředky již od útlého dětství. Dále je to také aktivita rozvíjející představivost a kreativitu.
Mně slouží jako oddechová činnost, při které přenesu něco ze sebe na papír. Kreslím nebo maluji jen pro radost, proto nečekejte nikterak odborný článek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Než se do kreslení pustíte, je důležité odbourat strach z neúspěchu, za který může naše levá mozková hemisféra. Zde sídlí realita, počítání, pojem o čase, logické myšlení a nutí nás porovnávat náš výtvor s předlohou. Někteří lidé se proto specializují na kreslení pravou mozkovou hemisférou, kde je uložena intuice, emoce, fantasie, iluze, tvořivost a tedy i kreslení.

Základní princip kreslení pravou mozkovou hemisférou vychází z prací na výzkumu mozku amerického profesora Rogera W. Sperryho, za které získal v roce 1981 Nobelovu cenu v oblasti medicíny a fyziologie. Dnes existuje spoustu kurzů, kde se vyučuje kreslení tímto způsobem. A pozor – naučí se to prý opravdu každý!

Chcete si ověřit, jak jste na tom Vy? Existuje jednoduché cvičení.

Nakreslete si vázu

Začněte jednoduchým tvarem, který ve druhém kroku zopakujte, avšak zrcadlově převrácený. (Nepoužívejte žádné pomůcky, jako je např. pravítko – cvičení by nemělo smysl).

1. krok
2. krok

 

Nyní spojte horní i spodní část obou tvarů.

3. krok

 

 

 

 

 

 

 

 

A výsledek? Pokud máte obě strany vázy symetrické, Vaše mozkové hemisféry jsou srovnané.

 

Autoportrét

Sedněte si od zrcadla asi na délku paže. Možná se Vám nebude výsledek vůbec líbit, ale podíváte-li se na něj podrobněji, jistě naleznete zajímavé detaily, např. záhyby očních koutků nebo linie rtů. Na druhou stranu kresby si můžete zaznamenat datum, jistě se bude jednou hodit při porovnávání pokroku.

 

Kresba vlastní ruky

Levou ruku položte na stůl (leváci pravou) a zkuste si její různé polohy. Poté si z nich zvolte jednu, ve které ji nakreslíte.

Někdo využívá metodu „brouka“. Představte si, že Vám na hrotu tužky sedí brouk, který se snaží prozkoumat každý záhyb předlohy, kterou malujete. Nesledujte, co Vám vzniká na papíře, ale pouze to, co dělá brouk lezoucí po předloze. Vzniklý obrázek bude nejspíš velmi kostrbatý, ale také plný detailů. Později už nebude nutné sledovat brouka na sto procent, ale nikdy byste se neměli dívat na vznikající kresbu více než 30% času stráveného kreslením.  

 

Kreslení / malování podle předlohy

Pro někoho jsou to jistě jen tupé omalovánky, ale já bohužel nemám takovou představivost, abych si mohla dovolit kreslit bez ní.

Někteří radí zhruba si odměřit tužkou proporce obrázku podle předlohy, ale já kreslím většinou podle nějaké fotky nebo obrázku, který mám uložený v počítači. Nejčastěji kreslím pouze obyčejnou tužkou, občas v kombinaci s temperovými barvami. Nejdříve si zhruba nakreslím obrysy a hlavní linie, poté se snažím zachytit nejvýraznější stíny. Stínování se dá regulovat čistě jen tlakem na hrot tužky, umazáním části ztmavené plochy nebo jejím zesvětlením gumou či rozmazáním prstem do ztracena.

 

Nohy vrhající stíny. 
stinovani original stinovani 

 

Zde jsem temperou udělala stejnobarevné plochy (červené) a až poté je „stínovala“ (bordovou). Patrné jsou tu také předkreslené linie obyčejnou tužkou. 

cervene
cervene po

 

Obdobně jsem postupovala zde. Nejdříve jsem nakreslila obrysy, namalovala zelené šaty a až pak jsem černou vodovou barvou vytvořila záhyby.

zelene

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takto může vypadat výsledek. 

img00290
 533176_3621715992807_102600558_n

 

 

Zde přikládám slovníček několika málo pojmů


Abstraktní kresba

Převedení objektu reálného světa nebo zážitku do kresby. Obvykle zahrnuje vyčlenění určitého aspektu reality a jeho zdůraznění nebo přehnání.

 

Základní modul, výchozí objekt (detail)

Uvnitř kompozice zvolený objekt (detail), k němuž vztahujeme ostatní velikosti. Účelem je dodržet správné proporce kresby.

 

Kontura, linie

V kresbě – čára představující společnou hranu dvou těles (útvarů), anebo hranici tělesa a prostoru.

 

Skladba, kompozice

Uspořádaný vztah mezi jednotlivými částmi (elementy) uměleckého díla.V kresbě – uspořádání útvarů a mezer v rámci použitého formátu.

 

Křížové šrafování, stínování

Řada vzájemně se křížících soustav rovnoběžných čar, která znázorňuje stín nebo objem tělesa

 

Tvrdost tužky

Stupně tvrdosti grafitu: H – (hard), tvrdý, B – (black), měkký

Stupnice od nejtvrdšího k nejměkčímu: 8H, 6H, 4H, 2H, HB, 2B, 4B, 6B, 8B

Také se setkáváme se značením 1,2,3,... (přičemž nejnižší číslo označuje tuhu nejměkčí).

 

Obrazová rovina 

Myšlená průhledná vertikální plocha rovnoběžná s umělcovou tváří. Výtvarník kreslí to, co vidí za touto plochou, jakoby se kreslený objekt na této ploše zplošťoval. Tento pojem byl využit vynálezci fotografie při vývoji prvních fotoaparátů.

 

Valér, hodnota

Valér znamená světlost / tmavost barvy či odstínů. Bílá je nejsvětlejší, neboli má nejvyšší valér; černá je nejtmavší, valér má nejnižší.

 

Použité zdroje:
www.technologie-kvalita.cz

http://www.obrazekuspechu.cz/

http://ezoportal.cz/2012/07/10/malovani-pravou-hemisferou/

 

Posílejte i své články, za virtuální a reálné odměny :) Více ZDE   

(C) Dlouhevlasy.cz, Krejcova.Gabriela, 2012. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )  

 



Sdilej clanek na Facebooku






Komentáře (5)add
...
napsal Housenka , prosinec 05, 2012
Moc hezký článek, jen tak dál! smilies/smiley.gif

...
napsal Golden.mane , prosinec 06, 2012
Pěkný článeček smilies/smiley.gif Malování je moje věčná a všudypřítomná zábava, nejen zahání nudu vždy, všude a spolehlivě, ale taky zvedá náladu a hlavně : dá se provozovat všude! Stačí jen kousek papíru a něco píšícího smilies/wink.gif
...
napsal Dalarius et Laixi , prosinec 08, 2012
Já mám zase příliš velkou představivost, ale ne příiš šikovné ruce. Takže raději vektorová grafika na kompu. :-)
Obrazová rovina mi dost připomíná dimenzialitu. Tzn. žijeme ve 3D, ale vidíme jen 2D. Abychom viděli 3D, musíme se dostat mimo dimenze, do 4.
...
napsal Romanka , prosinec 10, 2012
Moc hezký článek smilies/smiley.gif občas taky něco "načmárám", převážně uhlem smilies/smiley.gif
...
napsal chasmet , prosinec 11, 2012
Hezký článek, určitě přínosný pro ty, kteří se chystají odněkud začít smilies/smiley.gif dal by se ještě rozvádět dál a dál na pokračování, nebylo by to špatné! Osobně si myslím, že je důležitá hlavně výdrž, když u něco začít, tak to také dokončit, nesnažit se úplně přesně vystihnout předlohu, naopak si myslím, že odchýlení ( klidně i výrazné ) formuje styl a představivost, což je dost důležité, možná úplně nejvíc. Chápu ale, že například u portrétů to není žádané, ale to už je vyšší liga, kam hned črtálek neskočí smilies/smiley.gif) A na co bych málem zapomněla, tak nebát se do toho sáhnout, přitlačit na tužku a jen to tam pěkně hvízdnout, jak to vedou prsty a momentální nápad. Vznikají potom skvostná dílka! :-))





Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Středa, 05 prosinec 2012 )
 
< Předch.   Další >