Měsíc a vlasy? Možná.

arrow PÉČE arrow Khadi - barvení vlasů v harmonii s přírodou
Khadi - barvení vlasů v harmonii s přírodou E-mail
Napsal Sponzor serveru   
Pátek, 14 červen 2013

 

khadi_rostinn_barvy_na_vlasy_www.khadi-cz.cz_600x399px

 Sidonie: přinášíme Vám článek k rostlinným barvám na vlasy, který sponzorsky podpořila přírodní kosmetika Khadi.

Poslední dobou je čím dál tím víc zřetelnější trend směrem ke zdravému barvení vlasů pomocí rostlin. Přichází tak i do našich zemí, do České republiky a na Slovensko. Mnohým z nás již nestačí jen zájem o zdravý životní styl prostřednictvím pohybu, stravy nebo pobytu v přírodě, ale začínáme si mnohem častěji uvědomovat i vliv chemických barev a zásahů na zdraví našich vlasů, a dokonce i na naše vlastní zdraví. A nejen to. Celkově se nám stává bližší přírodní cesta osobní péče a probouzí se v nás i vztah k přírodě samé. Tento vývoj tedy ve skutečnosti nepředstavuje pouhý módní trend, avšak jedná se zároveň o rostoucí uvědomění a zodpovědnost. 

 

 

 

 

Vlasy jsou i něco více …

Barvení vlasů a starost o ně je záležitost stará tisíce let. Není se čemu divit. Vždyť aureola vlasů kolem naší hlavy je nepřehlédnutelná a dotváří i vjem z nás samých. Vlasy dokáží upoutat pozornost, ba přímo ohromit. Vyjadřují nás. Zároveň nám dodávají pohodu a sebedůvěru, pokud ladí s naší podstatou, temperamentem a typem. Asi to zná každý, změnili jsme barvu vlasů či účes, a tak nějak jsme se v tom necítili. Někomu vyhovuje krátký dynamický účes, jiný si zase vychutnává dlouhé vlasy, jejich živelnost, nespoutanost a volnost, anebo třeba eleganci účesu z nich vytvořeného. Obdobně je tomu i s barvou vlasů a se způsobem jejich barvení. Určitě tedy nejde jen o povrchní, nepodstatnou záležitost, ale vlasy, účes, barva vlasů i způsob jejich barvení jsou propojeny také s naším nitrem. A celkově i s dobou a společností, ke které se vztahují.

 

Proč návrat k rostlinám?

khadi_neemV moderní západní společnosti vládla barvení vlasů po dlouhá desetiletí chemie. Objevují se různé varianty méně agresivních barev např. bez amoniaku anebo s přídavkem určitého rostlinného extraktu, tyto barvy však nadále většinou zůstávají na chemické bázi. Mnoho žen po letech chemického barvení či odbarvování shledává, že kvalita jejich vlasů není zdaleka ideální. U jiných žen se zase objevují alergie na chemické barvy na vlasy, zejména na jejich složku para-fenylendiamin neboli PPD. Ta je častou součástí chemických barev, přičemž se jedná o látku, která způsobuje u významné skupiny žen silné alergické reakce. Ty zahrnují mokvání pokožky, různé otoky, puchýře, svědění, poškození vlasů, ale i stavy jako zástava dechu. Tato alergie se může objevit až po určité době používání chemických barev, přestože do té doby probíhalo barvení bez problémů. Projevy pak mají tendenci se stupňovat, pokud se v daném způsobu barvení pokračuje. Jak nespokojenost s kvalitou vlasů po chemických barveních a zásazích, tak případný výskyt alergie, nás pak vedou k hledání jiných, zdravých možností barvení vlasů.

Mnohé z nás zároveň inklinují ke zdravému rostlinnému barvení z vlastního přesvědčení a impulsů. Přírodní cesta je nám prostě blízká. Čím dál více žen se s takto barvenými vlasy cítí jednoduše dobře, ve své kůži. Dokáží si vychutnat i samotné působení rostlin ve vlasech během jejich aplikace. Mnohé shledávají, že rostlinné barvení má v sobě něco více, svoji vlastní harmonii, a že na rozdíl od chemie s námi ladí. Někdy si také jednoduše nechceme dávat na svoji pokožku koncentrované koktejly chemických látek, a potažmo je absorbovat do těla. A k tomu se přidávají kvalita a zdraví vlasů, které nám chemické barvení nezajistí. Rostlinné barvení se takto stává přirozeně naší cestou.

 

 

 

Khadi odstíny z Indie

Rádi bychom vám přiblížili krásu a kouzlo vlasů barvených rostlinami prostřednictvím barev na vlasy Khadi, rostlinných barev z Indie. Tyto barvy jsou zároveň certifikovány podle přísných standardů na přírodní kosmetiku BDIH. Naše středoevropské podmínky nemají ve své rostlinné paletě rostliny s tak intenzivním barvicím účinkem, že by si vyzískaly dlouhodobou tradici v barvení vlasů. Mezi takovéto výrazné rostliny však patří henna a indigo.

Henna (Lawsonia inermis) se dostávala do Evropy již od starověku, zejména z Blízkého východu a ze severní Afriky. Indigo (Indigofera tinctoria) zmiňuje Hérodotos již v pátém století před Kristem. Tuto surovinu dováželi arabští obchodníci do Středomoří z Indie a byla používána nejen pro barvení tkanin, ale i pro lékařské a kosmetické účely. Jedná se o rostliny, na kterých je postaveno umění Indie v barvení vlasů, a které se nepochybně podepsaly na proslulé kvalitě vlasů indických žen. Indie je zároveň domovinou přepestré škály dalších rostlin, kterými lze účinně pečovat o kvalitu a zdraví vlasů, či které se používají jako barviva. Jsou jimi např. barvicí jatropha anebo senna, neboli cassia, rostlina s intenzivními regeneračními a ozdravujícími účinky, které se také často říká „neutrální henna“, přestože se jedná o jiný rostlinný druh. A navíc, Indie je domovem ajurvédské medicíny. Tento systém má s využitím rostlin tisíce let zkušeností a působí v Indii bez přerušení až do dnešních dnů.

Právě na těchto rostlinných surovinách, na jejich čerstvosti, na znalostech o jejich kvalitě a optimálním způsobu zpracování, jakož i na odborných znalostech ajurvédy, jsou založeny rostlinné barvy na vlasy Khadi. Jsou v nich obsaženy jak barvicí, tak zároveň i pečující rostliny. Suroviny v nich použité jsou pečlivě vybírány a podléhají laboratorním testům. Díky všem těmto faktorům představují rostlinné barvy Khadi tu nejvyšší kvalitu a zároveň je garantována čistota jejich složení, bez přídavků chemických látek, jak k tomuto tématu bude ještě zmíněno.

Lidé se často domnívají, že vlasy barvené rostlinnou cestou mohou být pouze v oranžovo-červených odstínech, které jsou typické pro hennu. Vhodným mícháním henny a indiga a přidáním dalších rostlin však můžeme dosáhnout i jiných odstínů, včetně krásné hnědé a černé. Barvy Khadi obsahují nejen hennu, ale jsou v nich použity i další rostliny a nabízejí tak škálu atraktivních odstínů.

Nemá však právě oranžovo-červená barva vlasů získaná hennou své vlastní kouzlo? Nepochybně má. Podívejme se na to blíže.

   

Kouzlo henny

Henna má oranžovo-červené pigmenty a dává tedy vlasům oranžovo-červené odstíny, s intenzitou a tmavostí závislou na podkladových vlasech. Hennu bychom mohli právem nazvat nejvíce ženskou rostlinou všech dob. Snad žádná jiná rostlina se tolik neprolnula do ženských životů a nezdůrazňovala tolik ženskou krásu, jako právě henna. Henna doprovází lidstvo po tisíciletí, pro barvení vlasů i pro ornamentální dekoraci těla. Používání henny bývá datováno už do neolitické doby před 9 000 lety, do časů Catal Huyuk, jednoho z prvních měst, nacházejícího se na území dnešního Turecka. Vykopávky spojené s kultem bohyně plodnosti dávají tušit, že zde byla henna používána i v náboženském kontextu. Důkazy o používání henny v Indii nalezneme na stěnách komplexu jeskynních chrámů v Adžantě, který byl dostavěn v 5. stol. n. l. Nalezneme zde malby žen, mužů i božstev, znázorněných s hennovými ornamenty na těle.

Prášek z čisté, čerstvé henny, tedy prášek ze sušených lístků henny, má svěží, zemitou vůni. Země bývá ve všech kulturách nazývána „Matkou Zemí" a je spojována s ženskou energií, s plodností, úrodou, s naším zázemím. Když se do této vůně ponoříme a oprostíme se nejprve od obvyklých ideálů vůně v podobě parfémů či květin, můžeme objevit sílu, vitalitu a přitažlivost už jen ve vůni čisté henny. Ženskost, ale i smyslnost, jsme ve vazbě na hennu vycítili i v Evropě, kdy se z henny stal již v druhé polovině 19. století významný módní trend. Evropské ženy se v takto barvených vlasech cítily být svůdné, tak jako exotické ženy z východních harémů. Spjatost s ženskostí, ženskou krásou a energií, ale také s kreativitou a insprirací, zůstává henně až do dnešních dob. A stejně tak i spojení s přírodou, které nám v dnešní industriální době často chybí, a které nám henna zprostředkovává.

  

Poezie a symbolika rostlinných barev

Podívejme se nyní na paletu rostlinných barev z pohledu barevné symboliky. Objevme také jejich kouzlo a vyzařování.

Červená i oranžová barva, barvy typické pro hennu, jsou barvami aktivity a síly. Červená vyjadřuje sebedůvěru a je barvou vášně. Zároveň nás spojuje s Matkou Zemí, dává nám pevnou půdu pod nohama. Oranžová je symbolem radosti ze života, aktivuje nás, dodává sílu a odvahu. Je spojována s plodností a tvořivostí. Je barvou ohně a vlasy takto obarvené tak dokáží mezi ostatními upoutat, obdobně jako upoutá pozornost plamen ohně. V rámci rostlinných barev Khadi můžeme použít nejen odstín Čistá henna, ale i odstíny Henna & Amla, či Henna & Amla & Jatropha, které jsou tmavší a více dočervena, než odstín Čistá henna. Můžeme je také namíchat s neutrálním (bezbarvým) odstínem Senna/Cassia a blond vlasy tak obarvit směrem do krásné irské zrzavé barvy. 

V našem středoevropském regionu máme vlasy nejčastěji v hnědých odstínech. Proto při volbě odstínů pro naše vlasy často přirozeně inklinujeme právě k hnědé. Je nám blízká a cítíme se v ní dobře. Hnědá je barvou země, dává nám zázemí, pohodu a bezpečí. Spojuje nás s domovem a s přírodou. Rostlinami zdůrazněná hnědost vlasů nás dokáže rozzářit a dodat nám jiskru i eleganci. V rámci odstínů Khadi je možno volit z odstínů Světle hnědá, Přírodní ořechově hnědá a Tmavě hnědá. Rovněž je můžeme míchat mezi sebou, nebo třeba s neutrálním odstínem Senna/Cassia či s červenými odstíny. Prostřednictvím rostlin tak mohou naše vlasy získat různé nuance hnědi, včetně hladivě tmavé barvy hořké čokolády.

Tzv. “černá henna” se v praxi většinou dosahuje přídavkem chemických látek, protože rostlina henna jako taková nebarví nikdy černě. Toto není případ rostlinných barev Khadi, černá je v nich zajištěna pouze rostlinami. Pro barvení vlasů načerno lze použít buď odstín Černá, který se skládá z indiga a dalších rostlin, anebo odstín Čisté indigo, který obsahuje pouze rostlinu indigo té nejvyšší kvality. Černá je barvou tajemna. Jedná se o protipól viditelného a známého. Rovněž v případě vlasů evokuje tajemnost. Černé vlasy mají svoji mysterióznost jak ve spojení s tmavýma, tak v kombinaci s modrýma či zelenýma očima. Jsou však rovněž spojovány s temperamentem, silou a přitažlivostí žen jižních zemí a orientu. Čisté indigo dává vlasům odlesky v barvě hluboké modři, připomínající noční oblohu posetou hvězdami. Tmavým vlasům dodává svými modravými odlesky dynamiku a tónování. Také indigová barva má svoji symboliku. Je barvou intuice, vnímavosti, hlubšího pochopení a spirituality.

Vlasy obarvené čistými rostlinami jsou potěšením pro oko. Nepředstavují unifikovaný vzhled ani nezajímavou jednolitost. Podle toho, jak na ně dopadají paprsky světla, i podle toho, jak si rostliny pohrály s podkladovou barvou, získávají vlasy živé odlesky a své vlastní barevné tóny.

    

Čistota složení aneb není henna jako henna

Při volbě rostlinných barev na vlasy bychom měli věnovat pozornost jejich složení. V první řadě je třeba přečíst si ingredience a zjistit, zda je daná barva skutečně rostlinná, anebo zda je zároveň chemická, nebo dokonce převážně chemická. Pokud hledáme kvalitní barvy čistě rostlinného složení, spolehlivým vodítkem pro určení čistoty složení je jejich certifikace, tedy certifikace přírodní kosmetiky. Patří sem např. certifikace podle standardů BDIH (Kontrolovaná přírodní kosmetika) nebo certifikace podle standardů NaTrue. Obal dané barvy je pak označen logem dané certifikace. Takto je pak na obalu barev Khadi umístěno kulaté logo certifikace BDIH.

Pokud má barva takovouto certifikaci, zaručuje nám to mimo jiné transparentnost. Tedy jistotu, že všechny ingredience jsou kompletně deklarovány na obalu. V případě henny není tento bod totiž samozřejmostí. V zemích třetího světa, kde se barvicí směsi připravují, je jiná legislativa z pohledu povinnosti deklarace složek. Do Evropy se tak dostávají “henny”, které obsahují zároveň i chemické složky, včetně alergenního PPD. Přitom samotným vzhledem či vůní není daná henna nijak podezřelá. Tyto chemické přídavky mají za účel vytvořit škálu odstínů, protože rostlina henna sama o sobě umožňuje pouze oranžovo-červené odstíny, anebo jsou tyto přídavky používány pro podpoření barvicího účinku henny s nízkou kvalitou. Jestliže byly vlasy před použitím takovéto henny barveny chemicky, či pokud jsou obarveny následně chemicky, může dojít k nežádaným reakcím nebo k poškození vlasů, a to právě z důvodu těchto chemických přídavků. Obdobně v případě, že si hennu zakoupíme na tržišti přímo v některé z exotických zemí, nelze se spoléhat na to, že se jedná skutečně o čistě rostlinnou barvu, zejména vidíme-li před sebou vícero pytlů “henny” s různorodou škálou výsledných odstínů. Chceme-li si tedy barvit vlasy čistě rostlinnou cestou, je certifikace výrobku důležitým pomocníkem.


 

Trvalá krása vlasů barvených rostlinami

Trendy a móda se mění, avšak krása vlasů získaná pomocí rostlin zůstává. Když se podíváme na fotografie z let minulých, často se pobavíme nad naším tehdejším účesem. Ruku v ruce s tím, jak se rozšiřují možnosti chemického průmyslu, vedou nás módní trendy jednou do fialových melírů, jindy do ostře růžových vlasů. Avšak barvené vlasy rostlinami měly svoji atraktivitu a krásu jak v dávné minulosti, tak v dnešní době. Když z nich zároveň září zdraví, dokáží sálat náboj silnější, než mohou dát ty nejpestřejší chemicky získané odstíny. V zemích na západ od nás je zájem o rostlinné barvení natolik běžný a žádaný, že se na tento způsob barvení přímo specializují mnohá kadeřnictví. V České republice a na Slovensku tuto cestu znovuobjevujeme. Avšak i kadeřnictví s tímto zaměřením se u nás již objevují. Ta, která pracují s rostlinnými barvami a dalšími přípravky Khadi, naleznete na stránkách přírodní kosmetiky Khadi www.khadi-cz.cz. I tato kadeřnictví jsou důkazem, že zájem o zdravé barvení vlasů pomocí rostlin a vztah k rostlinné péči se začínají v našich zemích probouzet.

 

 khadi_1  khadi_2  khadi_3  khadi_4
 khadi_5  khadi_6  khadi_7  khadi_8
 khadi_9  khadi_10  khadi_11  khadi_12
 khadi_13  khadi_14  khadi_15  khadi_16_logo

 

 

 

(C) www.khadi-cz.cz, 2013

Uvedené fotografie jsou autentickými ukázkami vlasů žen, které používají rostlinné barvy Khadi, více na www.khadi-cz.cz

 Sdilej clanek na Facebooku


Komentáře (9)add
...
napsal Dupka , červen 14, 2013
Musí povedať, že Henna Khadí je zatiaľ to najlepšie čo som mala na vláskoch smilies/smiley.gif Je perfektná!!! Krásne kryje, zafarbí nádherne aj odrasty, zjednotí odtieň. No proste nádhera!!! Mimochodom prvý rad, prvé sprava sú moje smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif

...
napsal Morganna , červen 15, 2013
Díky za zajímvý článek smilies/smiley.gif
...
napsal dude , červen 18, 2013
Parádní článek, hned mě láká si to koupit ... a to ani nejsem ženská ! smilies/grin.gif Zkusil bych tu přírodní ořechově hnědou smilies/smiley.gif
...
napsal Sharqigirl , červen 25, 2013
Hennu používám už dlouho, a Khadí jsem vyzkoušela až poměrně nedávno - naprostá spokojenost, zatím ta nejlepší henna, co jsem použila smilies/wink.gif
...
napsal blesk963 , červenec 06, 2013
smilies/kiss.gif s touto hennou jsem naprosto spokojená a vlastně ze vše henn nejvíc!!!..cítím,že mám po nich skutečně mé jemné vlasy,tak kvalitní a leské,jako po žádné jiné henně a že jsem jich zkusila..jedině doporučuji!!
...
napsal EvulinkaH , červenec 10, 2013
Vyzkoušela jsem sedm různých druhů henny a tato je jednoznačně nejlepší. Je jemně mletá, takže se dobře nanáší, stačí jí daleko míň než ostatních druhů a nevymývá se. Za mě obrovská spokojenost.Jediná maličkost, kterou u této značky henny postrádám, je větší barevná škála (uvítala bych např. odstín bordó smilies/wink.gif
...
napsal Sinnerion , červenec 15, 2013
Vyzkoušela jsem sice jen dva druhy henny, ale Khadi je super - skvěle chytá, dobře se s ní pracuje, krásná barva, tolik se nedrolí a neopadává, "bahno" se dobře smývá z vlasů, barva vydrží dlouho zářit smilies/wink.gif
...
napsal Gliko , červenec 26, 2013
Khadi je moj favorit či už henna, šampóny, sprcháče aj oleje. Ďakujem za ne smilies/grin.gif
...
napsal Irenoušek , červen 08, 2019
Hennu používám již 4 roky a za tu dobu jsem vyzkoušela několik značek (Lush,Henne color,Voono,Lamda,Khadi)
Khadi z nich hodnotím jako nejlepší.Výborně chytá, je jemňoučká, dobře se nanáší i smývá, perfektně kryje šedivé vlasy.Z oříškové jsem přešla na amlu a jatrophu a po několika použitích už mi chytá hezky do červena a ne do zrz,

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Pátek, 14 červen 2013 )
 
< Předch.   Další >

Nové příspěvky ve fóru k péči


Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Can't connect to MySQL server on 'mysql1.local.smarthost.cz' (111) in /home/dlouhevlasy.cz/dlouhevlasy.cz/modules/mod_phpbblatesttopics.php on line 53
Could not connect :