Měsíc a vlasy? Možná.

arrow PÉČE arrow Rozhovor: První letní rozhovor je zde, s Morgannou!
Rozhovor: První letní rozhovor je zde, s Morgannou! E-mail
Napsal Morganna   
Středa, 16 červenec 2014
img_3081-uPorcelainswan: Tentokrát stanula pod palbou otázek Morganna. Zpěv, literatura, polština, living history, henna, proč se Morganna jmenuje Morganna, zkrátka vše, co Vás zajímalo, si právě můžete přečíst!

 

 

 

 

 

 

 

 

ilona

Ach, milá Morgyš , napadá mě tolik otázek... ale zredukuji je jen na tři:

1. Vím, že zpíváš ve sboru - jak dlouho už? A co zpíváš nejraději? A kde všude jsi se sborem byla?

- Od roku 2001 (resp. Vánoc toho roku) v tom samém. Původně KS EXIL (Komorní sbor Exil – podle  názvu našeho gymplu, přezdívaný Kriplí sbor – to když na jeden koncert nastoupili tři pajdaví s berlema... :D), od roku 2007 APS 12475_10202146283192273_1430621321_nVŠB-TUO. Z původního seskupení jsme zbyli se sbormistrem (spolužák) jen dva. Fluktuace sboristů je jak hyperpohon.

Nejradši zpívám od všeho trochu (což je i naší charakteristikou – všichni máme hrozně rádi spirituály a písničky typu „babičky tleskají a pláčou“, ale nejvíc nám jde spíš klasická duchovní hudba), ale k srdci mi nejvíc přirostla krom lidovek všech možných národů renezanční hudba – madrigaly zejména. Takové Vere Languores nostros je moje srdcovka. Nebo nově Ave Maris Stella od Kverna. Anebo třeba V+W+J :) Jak jsme založili sbor na jazykovém gymplu, tak si zakládáme na tom, že zpíváme tak ve třinácti jazycích. (Jako fakt – máme třeba i swahilskou nebo japonskou písničku). Z čehož pak plynou humorné situace, kdy se sbormistr strašně diví, že všichni neumí číst francouzsky, italsky a španělsky, že.

Úplně první sborový zájezd byl Slovinsko, za rok na to Francie (Toulouse). Pak byl ještě sbor ve Španělsku, Maďarsku, Argentině, Rumunsku, Makedonii a letos v Řecku (to už se mi zase povedlo jet).

2. Tvůj nejoblíbenější spisovatel? Které filmy máš ráda? A které knihy a filmy nemusíš?

- Jenom jeden???  Ti, jejichž knížky čtu neustále dokola: Jiří Stránský, Sapkowski, Tolkien, Neomillnerová, Auelová, Clavell, Susan Kay, Karel May, Rowlingová, Wilbur Smith, Falcones, Jana Schlossarková, Tučková, Pratchett, Stránský, Neil Gaiman, Isabel Allende... Pak jsou ti, kterých knížky jsem četla nedávno a jsem rozhodnutá si je pořídit, jako třeba Muriel Barbery, Lars Kepler, Peter May.

Filmy – taktéž, těch jsou desítky. Poslední Mohykán, Mayovky, zfilmované fantasy (viz výše), většinu filmových českých pohádek z 50. let, Operace Silver A, Atlas mraků, Jana Eyrová, Zlodějka knih, Mrtvá nevěsta Tima Burtona (když jsme u toho, tak se koukám skoro na všecko s Johnym Deppem, ale šak víš), Všechno je ztraceno, filmy pro pamětníky, Léto s kovbojem (to je věc, co mě zaručeně rozesměje), Zámek v Čechách, Jak vycvičit draka, Shrek, Doba ledová.... Já jsem filmové a seriálové dítě, tohle je jen zlomek toho, co jsem viděla a i tak to vypadá, že jsem se nikdy nehnula od televize...  A to jsem ani nezmínila všechny svoje oblíbené seriály, to už je skoro na další dotazník...

- Knížky/filmy, které nerada: Obecně se nějak nejsem schopná dostat přes blok týkající se ruských autorů, co se týče knížky, kterou bych směle přiložila do peca, tak to je Mlha nad pendlem – špatně napsané, hrozně přeložené, nudné jak flaki z olejem, jak by pravil Polák. Moc nejsem schopná se dívat na díla typu 1984, u kterých nespravedlnost přímo stříká ven a vím, že to skončí špatně. Na rozdíl od krváků, kde lítají střeva vzduchem a hektolitry krve se valí ulicemi.

3. Kdo je ti bližší - Zlopočasná nebo Oggová?  Přečetla jsi úplně celou Zeměplochu? S nadšením, nebo tě některé díly nezaujaly?
(nakonec jsem ty tři otázky rozšířila na tři okruhy otázek - neva? )

- Na Stařence obdivuju tu schopnost stmelovat lidské kolektivy. A taky umí Ježčí píseň. Bábi je těžší kalibr, její životní postoj bych ráda sdílela, ale zatím zdaleka nedosahuju její úrovně přesvědčení, že jí všichni budou naslouchat. Mám přečtené linie čarodějek – ty mě i nejvíc baví (všechny, které se daly splašit v knihovně a postupně kupuju), Toničky Bolavé, pak Pyramidy, Otce prasátek a Magie kouzel, Mort, Magický prazdroj, Erik, Zaslaná pošta. Zkoušela jsem přečíst Těžké melodično a některé další, ale ofiko linie Hlídky mě nějak moc nebere.

- Neva.   

 

dscf1778ZaBukem2

Mě by zajímalo, proč se Morganna jmenuje Morganna?  
 

Kdysi jsem viděla v televizi Mlhy Avalonu a zaujala mě tam hlavní postava Morganny Le Fay, sestry krále Artuše. Je tam vylíčená proti tradici, v sympatickém světle. Navíc krásnou herečkou. Tak jsem si adoptovala přezdívku, kterou pak tuším zdejší Slunce naše jasné zkrátilo na Morgyš a tak mě zná valná většina kamarádů :). Co je ale zajímavé, tak knižní předloha se mi dost hrubě nelíbila, přišla mi úplně o něčem jiném a dost nudná.

seelya

Mňa by zaujímalo, že: 1. ako dlho už používaš hennu, a ako si sa k nej dopracovala (pretože ešte pár rokov dozadu to bola prakticky neznáma vec)

- Od jara 2006. Nějak jsme se k tomu dostaly s kamarádkama na privátě na studiích, chtěly jsme to zkusit, tak jsme zakoupily krabičky z Dmka a už to jelo.

1.1 vedia ťa ľudia, ktorí ťa vidia prvý raz "odhaliť", alebo si myslia, že tá hennová ryšavá je tvoja prirodzená farba? (mne odhalí každý, tak ma zaujíma ako sú na tom ostatní henna fans)

- Když jsem hennila pár let, tak to šlo poznat míň, než teď, co zesvětluju, aby henna netmavla. Už to ne všude chytá. Ale zas se podařil kamarádovi pěkný zásek, říká, jojo ta rezavá je super to si pamatuju z gymplu (přitom na gymplu jsem měla ještě přírodní barvu a ještě pár let potom). Síla mystifikace je mocná!

1.2 máš nejakú vtipnú hennovú príhodu?  - bahenní koupel ve vaně :D

- Kromě migrace divokých sviní koupelnou? (Aneb kterak se člověk hennit teprve učí a henna je fšude?). Nebo když jsem na radu některé zdejší členky zkoušela hennu smývat naložením se do vany, vznikla z toho bahenní koupel a v ní Jožin z bažin? Tu fotku mám tuším stále v galerii...

2. čítala si zaklínača v origináli? vedela by si to porovnať s českým prekladom?

- Jo. Ale až po přečtení překladu. Když jsem se k Zaklínači dostala, neuměla jsem ještě moc dobře polsky. Porovnávat se to až tak nedá – bez originálu by nevznikl překlad, nicméně Komárek je jeden z opravdu excelentních překladatelů a myslím, že se rozhodně neztracilo kouzlo těch knih. Jak si tak pročítám polskou verzi, tak se vždycky pobavím při kreativitě věnované nadávkám, to je něco, co člověk opravdu užije... Ale zatím jsem nepřišla na záhadu, proč Komárek přeložil mluvu trpaslíků do moravského dialektu. Rozhodně si nestěžuju, ale v originále nic takového není.

207179_1041290546220_8458_n3. obľúbená značka čokolády

- Nemám. Když si jdu pro nějakou v obchodě, spíš se řídím procenty kakaa v sušině. Pro mě je optimálních tak 65-70 %, víc už mi nechutná, míň zas není čokoláda. Obecně vzato mám ráda mléčnou s celými mandlemi nebo s pomerančem.

4. aká rozprávková postava by si chcela byť a ktorá by si nechcela byť ani náhodou?

- Morgaine La Fay, momentálně mě dost baví Rumpelstiltskin z Once Upon a Time, Sigrid z pohádky O zlatých slzách. Baví mě ty nejednoznačné, které nejsou ani čistě zlé, ani dobré. Které jsou občas sice zlomyslné, ale většinou pomáhají lidem.

5. nechávaš si ešte rásť vlasy, alebo už máš svoju vysnívanú dĺžku?

- Té jsem dosáhla tři roky zpátky a od té doby už jenom zastřihávám pod zadek. Štve mě to neustálé přisedávání, vypadá to navíc, že vlasy se směrem dolů asi jen tak nezahustí, tak proč se snažit za každou cenu. Každopádně si libuju v pocitu, že jsem si splnila sen z osmé třídy, kdy jsem naposled skončila ostříhaná na kluka a slíbila jsem si, že ty dlouhé vlasy jednou budou.


...ešte mi napadá pár praštených otázok, ale nechcem meniť "Zeptejte se Morganny" na "Seelya spovedá Morgyš"  

- Bylo nám ctí, národním svátkem a prasečími hody.

 

Meeesha

Mě by zajímaly úplně obyčejné věci:

Na DV jsi už hodně dlouho - jak jsi je objevila?

- Gůglila jsem si takhle info o henně a vyskočilo na mě Dévéčko.

A jak jsi v té době měla dlouhé vlasy?

Něco pod lopatky, tuším kolem 70 čísel.

Přišlo rozhodnutí nechat je růst s příchodem na DV, nebo jsi je měla dlouhé a nechávala je růst už před tím?

- Zrovna jsem byla ve fázi, kdy mi to bylo tak nějak šumák, tak jsem si řekla, že proč ne a nechám to růst.

A pak ještě otázka, na kterou možná neodpovíš (to kdyžtak pochopím, protože je docela soukromá) - občas se tu špičkujete s Bonemínou, máte i podobný smysl pro humor, jste spolu nějak blíže spřízněné?  Jinak se moc těším na odpovědi na otázky 1 a 5 od seelyi, podobné mě taky hned napadly 

- S Bone jsme adoptovaní sourozenci. Neboť vyznáváme zásadu, že existuje rodina, kterou si vybrat můžeš, takže já takhle přišla k ségře, bráchovi, švagrovi a švagrové...

   

dsc00120Sidonie

Jak ses dostala k LH?

- Za to může Bone :). Jednou mě přitáhla na akci, navlíkla mě do kostýmu a seznámila se šermířema.

 Co byl tvůj první šicí výtvor (přeloženo - první tvé vlastnoručně ušité oblečení)?

- Tunika z cihlového lnu. Bone naměřila, nastříhala a ukázala co s tím a já se s tím mořila nedělní odpoledne, večer a noc, abych ve tři ráno vítězně došila. Tunika je kouzelná, je v ní zašitý pot, krev i slzy.

Hraješ na nějaký hudební nástroj?

- zobcovka, příčná flétna, klavír. A nervy. Na ty jsem výjimečně zdatným hráčem.

Jaké zvíře bys chtěla mít doma?

- Kočku, psa. Ptáka Ohniváka. A taky pirátskou opičku (jinak též malpu kapucínskou).

Kolik máš párů bot (no sorry, furt tě vidím psát do vlákna o botech)?
- 15. Dobrá polovina z toho je starší pěti let, takže dosluhuje.

A víš, že jsme rádi, že tě tu máme? 

- Díky za podporu, náčelníku. 

 

p1090274Caithlin

Věnuješ se víc obdobím LH a případně, které máš nejraději a proč?

- děláme Germány (jednou aj Řeky, bo jsme měli chuť na řecký jogurt a olivy) v době římské (akce jménem Gladius na Curii Vítkov), hlavní období je raný středověk – Slované, a taky plebs při dvoře raně středověkého feudála, výjimečně se mihnem na Turnaji Elišky Rejčky. Nejradši asi ten raný středověk – na bitvě jménem Rogar (nádherné prostředí, sranda s kuchařskou soutěží) a Dobývání (bývá skvělý bitevní příběh na mém nejoblíbenějším dvorci na začarovaném kopci s vlastním mikroklimatem, kde déšť padá ze všech stran a když dojde, začnou padat žáby s červenýma teniskama a my organizujeme závody v sázení rýže...). Jinak mám oblíbené období renezance, secese, nebo první republiky, ale těm se naše skupina nevěnuje.

Kde jsi našla svou ikonku a jak tě zaujala?

Nahodila jsem do vyhledávače něco jako redhead fairy a tahle mi první padla do oka. Během prvního roku tady jsem vystřídala ikonek víc, ale vždycky jsem se vrátila zpátky k téhle. Jsme si trochu podobné. Možná.

Jak jsi se dostala ke studiu polštiny a máš nějakou oblíbenou polskou osobnost?

Polština proto, že ji odmala slýchám, bydlíc u hranic. Je to jazyk blízký, lehký i přetěžký, lahodně znějící. Fiktivní – asi Geralt z Riwii. Reálnou – Michał Żebrowski. Výborný herec, který to má v hlavě navíc dobře srovnané. Nebo taky Fryderyk Chopin. Ten se mi vybaví hned, když někdo zmíní klavír.

 

Lucy W.

Když přišla řeč na polštinu: Baví tě víc literatura, nebo lingvistika?

- Hm, ještě před pár lety bych řekla rovnou, že literatura. Ale ono i v lingvistice se něco najde. A překladatelství spojuje krásně obé – bez lingvistiky se překladatel nehne, protože potřebuje znát „střeva a páteř“ daného jazyka a literatura zas obsahuje všechnu kulturu toho kterého národa, to, a obojí dohromady, jak ten národ nazírá a vnímá svět...

Ve kterém fiktivním světě (knižním, filmovém, herním) by ses cítila dobře? A v jaké roli?

- Ráda bych se prolítla po Bradavicích, vzala to přes Středozem k Vikošům mezi draky, zdržela se se Šógunem v Japonsku 16. století (ten sice není moc fiktivní, ale tak naprosto plasticky prokreslený, že ho člověk vidí před očima), ráda bych chvíli koukala přes rameno Bábi Zlopočasné a zakončila ve světě Zaklínače. Asi jako čarodějka (jen nevím, která). Ale povětšinou bych asi byla ráda neviditelný pozorovatel.

 

p9220077Klarusa4544_1153051140165_6571247_n

Ha, Seelya mi vzala otázku na vlasocíl, takže mi zbylo už jenom - jakou zbraní se oháníš? 

- Jedovatým jazykem. Občas jehlou. A když mě někdo štve, tak pánví. Po papuli. A. Fest.

 

Meadow

A mě by zajímalo, co teď secvičujete/koncertujete se sborem...

- Na soutěž v Řecku jsme teď pilovali například:

T. Luis de Victoria: Vere languores nostros

Charles Villiers Stanford: Beati quorum via

Zdeněk Lukáš: Oj, oj, oj

Knut Nystedt: Gloria

Trond Kverno: Ave Maris Stella

Mimo to třeba Moravské dvojzpěvy od Dvořáka, Monteverdiho, Janáčka, Halmu, Tučapského.

 

 

 vercaskockama
 
 

S ohledem na ta vedra mě napadá jen: Jsi tvor letní, nebo zimní? :-)

- Jarní. Miluju, když začne rašit zeleň, rozkvétat kytky... a v létě je teplo, slunko, no prostě ráj :).

 

Bonemína

Vím, že hodně ráda vyplňuješ dotazníky, takže: Na jakou otázku bys ráda odpověděla, ale ještě jsi ji nikdy nedostala? A jak zní odpověď?
-
Jakou otázku jsi ještě nikdy nedostala? Ne vážně... 

...Jak se dělá trik se špičatým kloboukem?

...Dobře, dobře, tak já už budu hodná

Například si nevzpomínám, že by se mě někdo zeptal, jestli jsem odvážná. Odpovědí by byla asi heslo jedné postavy: „Udělej odvážnou věc a odvaha pak přijde sama.“ 

A jednu jednodušší. Jít do mlýna na Černé vodě, nebo ne?

- Jen pokud máš záložní plán.

 

porcelainswan

Pracuješ ve svém oboru (polštině)? Nebo stále pokračuje ve studiích?  

- Částečně. Ke své práci polštinu využívám a nadále ji používám v překládání, když se naskytne zakázka. Pokračování ve studiích už by byl akorát doktorát. A doktorát z polštiny považuju za zbytečný.

 

 Co se týče dalšího člena, já bych moc ráda nominovala Titanii. Taky je to jedna z velmi zajímavých osobností a navíc spřízněná duša :)

 

 

 

 Foto (C) Morganna

 

 (C) Dlouhevlasy.cz, Morganna, 2014. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )  

 Sdilej clanek na Facebooku


Komentáře (17)add
...
napsal ilona , červenec 19, 2014
smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif

Díky za odpovědi a bezva počtení.
...
napsal Caithlin , červenec 19, 2014
Moc příjemné čtení, už se těším na další rozhovor smilies/smiley.gif
...
napsal astrid , červenec 19, 2014
Krásné počtení! Dost jsem se nasmála. :-)
...
napsal Tallulah , červenec 20, 2014
prečítala by som si rada ešte omnoho viac otázok a odpovedí smilies/smiley.gif Morgyš bola jedným z prvých členov, ktorých som si na DV všimla a už roky mám niektoré jej fotky uložené v počítači smilies/wink.gif
...
napsal Titania , červenec 20, 2014
Jé, Morgyš, díky za nominaci smilies/smiley.gif. Moc pěkný povídání - a díky, žes mi připomněla Jožina z Bažin, hned se mi ta fotka i po těch letech vybavila... smilies/grin.gif Ať Ti to i nadále dobře zpívá a elháčkuje! smilies/cool.gif
...
napsal Veera , červenec 20, 2014
Krásně napsáno, čte se to skoro samo smilies/grin.gif
K tomu Zaklínači mě ještě napadlo, jestli jsi náhodou nečetla loni vydanou knížku Sezon burz a pokud ano, co na ni říkáš.
...
napsal Aha Admin , červenec 20, 2014
Hezky napsano smilies/smiley.gif A at nam tu jeste dlouho vydrzis.
...
napsal Morganna , červenec 20, 2014
Veera - právě jsem ji dočetla (asi jsem to házela někam do čtecího vlákna), ale ještě jsem se nerozhodla, jestli se mi líbí nebo ne. Počkám si s definitivním hodnocením na český překlad. smilies/smiley.gif
...
napsal seelya , červenec 21, 2014
Nový Sapkowski ma zaujíma tiež (a v čítacom vlákne som to nejak nenašla), mohla by si dať aspoň taký menší spoiler, či sa tam vyskytne aj Marigold a/alebo trpaslíci?
a rozhovor paráda, som sa škerila na celú obrazovku smilies/grin.gif
...
napsal Morganna , červenec 21, 2014
Hej a hej smilies/wink.gif
...
napsal Lulu Nixe , červenec 21, 2014
Jé, moc pěkné!
Taky mě kdysi okouzlil ten film Mlhy Avalonu a Morgana, přestože nemám vztah k pohanství apod., ale bylo to krásné.
A taky mám moc ráda Zeměplochu, obzvlášť mě baví mágové, čarodějky mám ráda taky a Esme mi připadá obdivuhodná - její celkový životní postoj.
...
napsal hankabar , červenec 22, 2014
díky za parádní rozhovor smilies/cheesy.gif
...
napsal Bonemína , červenec 22, 2014
Tsss, na to, jak se dělá trik se špičatým kloboukem, jsem se tě už ptala smilies/cheesy.gif
...
napsal Sadako , červenec 24, 2014
Michał Żebrowski (nejen) jako Geralt je ovšem povaleníhodný.
...
napsal wolfishness , červenec 29, 2014
Mám ráda tvůj styl psaní. smilies/smiley.gif
...
napsal Morganna , červenec 29, 2014
Těšilo nás, přijďte zas smilies/smiley.gif
...
napsal Elis3 , červenec 30, 2014
Krásné čtení smilies/smiley.gif

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Sobota, 19 červenec 2014 )
 
< Předch.   Další >

Nové příspěvky ve fóru k péči


Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Can't connect to MySQL server on 'mysql1.local.smarthost.cz' (111) in /home/dlouhevlasy.cz/dlouhevlasy.cz/modules/mod_phpbblatesttopics.php on line 53
Could not connect :