arrow PÉČE arrow Tenzidy a jejich vliv na pokožku vlasů a vlasové vlákno
Tenzidy a jejich vliv na pokožku vlasů a vlasové vlákno E-mail
Napsal Sponzor serveru   
Neděle, 26 červenec 2015

tenzidy

Sidonie: K tomuto článku se váže menší speciální akce. Více v článku samotném. 

 

Tenzidy, neboli mycí složky v šamponech a sprchových gelech, můžeme rozdělit následovně: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) nejagresivnější: 

  

Lauryl + laureth sulphate 

  

Tyto sulfáty se vyskytují v konvenční kosmetice, v šamponech i sprchových gelech. Mají velice silnou mycí schopnost. Do přípravků se používají primárně pro svoji velmi nízkou cenu. Jejich použití je však velmi agresivní, lauryl a laureth sulfáty přesušují pokožku vlasů, dráždí kůži, často způsobují vyrážky, lupy a lámavost vlasů. Kůži mohou dokonce rozleptat. Sulfáty je možné vyrobit i přírodní cestou, proto je často najdete v "přírodní" kosmetice. Vyrobené přírodní cestou ale už neznamená zdravé pro kůži a pro vlasy. Takový výrobek pro své nezdravé účinky nikdy nemůže získat certifikaci.

 

haircare_imagemitbalken_print5

  

2) Cocamidopropyl betaine 

 

„Betain“ je další mycí složkou v pořadí. Není už tak agresivní, je poměrně levný, ale navzdory jeho častému řazení mezi přírodní tenzidy může způsobovat alergie, dráždění pokožky nebo její vysoušení. Pokud máte problémy s vlasovou pokožkou, ať již s lupy, seboreou, padáním vlasů, atd., určitě si v šamponech dávejte pozor i na obsah betainu. Cocamidopropyl betaine díky své výrobě už neprojde bio certifikací.

 

3) Coco-sulphate

 

Již projdou certifikací, ale nejsou tak šetrné, jako cukerné tenzidy. Citlivější vlasové pokožce/kůži ekzematika mohou stále vadit, ačkoli jsou přírodní. Bývají častou složkou v přírodních šamponech a sprchových gelech. Jsou tím důvodem, proč vám některé šampony pění „více“. Ve skutečnosti pění i cukerné tenzidy skvěle – právě na jejich pěnivosti dobře poznáte stupeň zanešení vlasového vlákna silikony a chemií. Většinou stačí 3+ týdnů vydržet a vlas se postupně obnoví. Některé silikony však nelze vymýt úplně a je třeba počkat, až odrostou.

 

4) nejšetrnější tenzidy:

 

Coco-glucoside, lauryl-glucoside, apod.

 

csm_03haircare_7e00919c85Neboli jinak řečeno, takzvané cukerné tenzidy. Mytí cukernými tenzidy je vysoce šetrné, nesmývají přirozený kožní ani vlasový maz, nedráždí a projdou biokosmetickou certifikací. Jejich dlouhodobým používáním dochází k obnovení přirozených procesů v pleti, mazových funkcí a často se prodlužuje cyklus mytí. Vlas není zanesen a tak i více přijímá následnou péči, třeba v podobě oleje do konečků. Pokud směřujete k metodám jako je NoPoo, je nejprve potřeba projít si cestou postupného zjemňování tenzidů ve vlasové péči. Vlas poté vydrží krásný i několik dní. Pokud bojujete s lupy, boláčky, s akné v těsné blízkosti vlasů, zkuste nahradit mycí složku za maximálně šetrnou. Uživatelky přírodních šamponů popisují, že tato cesta byla jediným řešením, jak se problémů zbavit trvale. Popisují pocit lehkých a vzdušných vlasů, které nejsou „zanesené“.

 

Pokud si zpočátku nemůžete na nižší pěnivost zvyknout, zkuste použít dvoufázové umytí. Napodruhé bude šampon pěnit více. Perfektním trikem pro dokonalé a vysoce pěnivé umytí vlasů přírodním šamponem je také naředění malého množství vlažnou vodou. Stačí si na vaně nebo ve sprše nechat malou lahvičku, ve které obsah šamponu protřepete s trochou vody a nanesete na mokré vlasy. Překvapí vás, jak malé množství stačí, aby byly vlasy důkladně umyté. To samé lze provést i s vlasovým kondicionérem – dostane se tak i na místa, kam byste jinak koncentrát nenanesli. 

 

............

POZOR

............

Zároveň s tímto článkem máte možnost získat vzorek šamponu zdarma. Jedná se o šampon značky i+m Naturkosmetik a to Přírodní šampon Lesk citrónu (už není!) a Bio šampon Regenerace konopím (zbývá 11 vzorků). O šampony si pište na mail Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny Napište který chcete a vaši adresu. Vzorků je omezené množství, takže kdo dřív napíše, ten má :) 

 

 

 



Sdilej clanek na Facebooku






Komentáře (8)add
...
napsal wensdy , srpen 06, 2015
Ah, škoda. V jednom je sója a v d ruhém konopí smilies/sad.gif Fňuk. Tak třeba příště! smilies/grin.gif
...
napsal Annyssek , srpen 06, 2015
Tak nevím, koukala jsem na svůj šampon a jeho složení, certifikát bio teda má a složení je následující (mají ho zveřejněné na webu):

Aqua (Water), Sodium Coco Sulfate, Lauryl Glucoside, Coco Glucoside, Inulin, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Citric Acid, Betaine, Maris Sal (Sea Salt), Glyceryl Oleate, PCA Glyceryl Oleate, Ginkgo Biloba Leaf Extract, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Arginine, Glycerin, Potassium Sorbate, Phytic Acid, Parfum (Essential Oils), PCA Ethyl Cocoyl Arginate

Je tam betaine a nějaká forma sulfátu, ale šampon má pořád certifikaci. Celým názvem je to Sante Organic Ginkgo & Olive Treatment Shampoo. Tak jsem lehce zmatená.
...
napsal . , srpen 06, 2015
Takhle z obecně dostupných šamponů, máte někdo zkušenost s takovým, který by měl jen ty nejšetrnější tenzidy? Používám teď šampony bez lauryl laureth sulphate, ale ty ostatní položky (cocamidopropyl betaine, coco-sulphate) v nich samozřejmě jsou - ať je to alevrde, alterra, hennecolor, bione... Co koukám na internet, tak i třeba Nobilis tilia má betaine. Je vůbec něco dostupné v kamenném obchodě?
...
napsal víla , srpen 07, 2015
Právě proto mě štvaly všechny "přírodní" šampony, ať to byl Urtekram, nebo ty další jsem ani nepoužívala, ale kdyby nebylo zbytí, tak bych asi sáhla po I M, i když už si nevybavuju, jestli tam byl jenom ten cukrený tenzid...A vím, že jediný šampon, který to přímo prohlašoval v textu o něm, že myje pomocí cukerných tenzidů další byliny, byl Dr. Hauschka - a opravdu byl nejlepší. Přesně jak se tady píše, šetrný, obrovsky se prodloužil cyklus mytí, klidně i týden , a kudpodivu - čím dále od umytí,tím lepší, a taky pocit lehkých a vzdušných vlasů a hlavně, nezanesených...Jenže ho nevyrábějí. A tak jsem zjistila, že ani Urtekramy a podobné mi nesednou, a nejlepší mycí složkou pro mě je teď tuhý šampon - mýdlo, protože to nemyje na základě tenzidů, ale mýdlo nějak samo přitahuje špínu, nebo něco takového. Ale přijde mi, že pěna z mýdla se mnohem líp vymývá, než ze šamponu, že jaksi se hrozně snadno spláchne, že se na vlasech nedrží jako třeba saponát na nádobí, že to musíte mít pořád dokola a pořád tam zůstává pěna. Což možná bude tím, jak mýdlo myje, že přitáhne nečistoty a oddělí se. Což možná taky může být šetrné. Všechny ty betainy a lauryly byly skoro všude a fakt bych si nevybrala.
...
napsal wensdy , srpen 07, 2015
No a já jsem Hauschkou nakonec myla vanu. Protože mě, dětem ani muži těžce nesedl. Měli jsne po něm slepené a upatlané vlasy.
Tak tohle taky nevyzkouším...
...
napsal Slavinka , srpen 11, 2015
Ja mám prírodné šampóny 3, z čoho dva su ruské, Agáta...a tiež maju v sebe sodium coco sulfate a aj ten betaine, ale v zlozeni su uvedene az na neviem kolkom mieste...a interval na umyvanie mam taky, ze umyvam az na 6ty den po umyti...nevyzerá, ze by mi nejak skodili...ja som zmatena...:/
...
napsal Amia , srpen 13, 2015
Certifikací neprojde právě Cocamidopropyl betaine - tenzid, ne Betain, to je řepný protein, který váže vlhkost smilies/smiley.gif
...
napsal Hortenzie , srpen 24, 2015
Koukám, že mají být bez sulfátů, nezkoušel někdo? http://macadamiahair.com/rejuv...drnP5cnu4g Masku jsem dostala darem, ale šampon by mě zajímal.





Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Úterý, 11 srpen 2015 )
 
< Předch.   Další >