arrow PÉČE arrow Zázrak jménem KEFÍR III.
Zázrak jménem KEFÍR III. E-mail
Napsal Zuzana Ouhrabková   
Pátek, 07 březen 2014
5743235248_2a838c34fa_mPorcelainswan: Závěrečný kefírový díl je zde. Tentokrát je článek zaměřen nejen na pleťové tipy, ale konečně i na vlasovou péči. Oblíbili jste si kefír? Vyzkoušeli jste některý už z dříve zveřejněných receptů? Podělte se o své zkušenosti s námi!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kefírové masky

Další varianta, jak využít kefír, je udělat z něj masku. Základní  receptura je jednoduchá. Vezme se kefír, případně se v něm rozmixuje něco přebytečných kefírových zrn, nechá se to pár hodin vykapat. Potřebujeme konzistenci hustější kaše, to se namaže na očištěnou, nejlépe také rozehřátou pleť (třeba po sprchování), nechá se to působit alespoň 20 minut a pak se  maska smyje. Třeba syrovátkou. I když nejsnáze to jde pomocí žínky a vlažné vody.  Neaplikujte masku do oblasti očí a rtů, ale naopak ji zkuste natřít i na krk a dekolt.
A pochopitelně se dají do kefíru přidávat další přírodní ingredience, které účinek zesílí, popřípadě pomůže řešit něčeho konkrétního.  

Pro výživu zralejší pleti  v  jedné deci kefíru rozmixujte lžičku kefírových zrn a lžičku lněných semínek. Nechte vykapat a do kaše přimíchejte žloutek a lžičku medu. Pokud máte po ruce přebytečné avokádo, tak také půlku avokáda.  

Pokud potřebujete vyčistit mastnější pleť, tak kefír a zrna rozmixujte s půlkou jablka, lžící ovesných vloček (nebo pšeničných klíčků) a půl lžičkou skořice.  Skořice je vcelku agresivní věc, takže skutečně vyzkoušejte, jestli vám nezpůsobí nějaké podráždění. Nechte vykapat do hustější konzistence a naneste na obličej.

Potřebujete pleť rozzářit?  Do mixéru přidejte spolu s kefírem rajče a lžičku citronové šťávy. Případně kořen a nať petržele.


Na suchou pleť použijte smetanový kefír s banánem a lněným semínkem, případně těsně před použitím přimíchejte žloutek.


Volá pleť spíš po osvěžení a potřebujete aby splaskly otoky po prohýřené noci? Potřebujete lžičku co nejjemněji mleté kávy, lžičku kakaa,  kefír a med, popřípadě trochu citronové šťávy, pokud máte mastnější pleť. Při smývání  postupujte  něžně, namletá káva je poměrně ostrá a mohla by způsobit škrábance.


Akné?
Přes noc do kefíru namočte lžičku dýňových semen a nebo pšeničných klíčků, a posléze rozmixujte  do hladka s jahodami a nebo kiwi, nechte vykapat a aplikujte.  Dýňová semena mají spoustu zinku a jahody a kiwi zase kyselinu salicylovou. Oboje pomáhá zklidnit zanícenou pleť a redukovat výskyt akné. Kdo nemá jahody, může použít půlku aspirinu.

Pokud máte normální, zdravou pleť, tak tam prostě přidejte něco, co zrovna máte po ruce - med, žloutek, nějaké ovoce, popřípadě trochu nějakého zastudena lisovaného oleje. Doporučuju nepřekombinovat to a použít maximálně 5 ingrediencí.  Ale často stačí jen samotný kefír.

 

3838748406_6d1fe42400_mVlasové masky
 
Základní recept je jednoduchý. Vezměte kefír (může být s rozmixovanými kefírovými zrny), vetřete ho do vlasů, zabalte do  igelitu a ručníku, aby se ve vlasech drželo teplo, a nechte alespoň hodinu, ale klidně i déle, působit. Posléze důkladně opláchněte nejprve studenou vodou (jinak se vám mohou vysrážet na vlasech mléčné bílkoviny, které pak půjdou blbě smýt a začnou za pár dní smrdět) a pak vlasy umyjte nějakým šetrnějším šamponem. Na závěr spláchněte  vodou, ve které bude trocha octa či citronové šťávy, aby na hlavě zůstalo kyselé prostředí.    Tento jednoduchý recept jde velmi snadno obohacovat o další ingredience. 

Blondýnky nechají 10-12 hodin v kefíru  prokvášet  lžíci heřmánku a/nebo  nakrájený citron.  Tmavovlásky ořechové listí či slupky, černý čaj a nebo šalvěj. Pro červené vlasy rajčatovou či řepnou šťávu - popřípadě rajčatový či řepný prášek (dá se koupit v obchodech s kořením). Údajně hodně do červena barví rebarborový kořen.

Nehledě na barvu vlasů pomůže nechat v kefíru stát kopřivu, březový list, nebo přesličku.  A také velmi pomůže pít z nich čaj.  Vzhledem k velkému obsahu křemíku je báječný na posílení křehkých vlasů a nehtů. A taky je dobrý na ledviny.  

Stejně tak pomáhá  lopuchový kořen - spolu s kefírem je účinný zejména proti lupům. Pokud je zrovna podzim, rozmixujte/nastrouhejte do kefíru  čerstvě vykopaný (lžíci kořenu na deci kefíru), a nebo tam nasypte sušený  a nechte to tak 12-24 hodin fermentovat a pak směs namatlejte na vlasy. Když ho budete i pít/jíst, budete posilovat trávicí systém a žádoucím směrem regulovat hladiny cukru v krvi.  V Asii jeho kořen používají jako zeleninu a díky vysokému obsahu inulinu velmi dobře kysá. 


S příliš se mastícími vlasy pak pomůže do kefíru přidat šalvěj a citron i s kůrou. Na svědící hlavu pak heřmánek, měsíček, či bobkový list.


Problematičtější je padání vlasů -  trochu pomáhá kofein - takže je možné do kefíru přidat lžíci rozpustné kávy,  popřípadě guaranový prášek, pokud máte světlé vlasy. Také může trochu pomoci prokrvení vlasové pokožky, to umí způsobit třeba rozmarýn. Dvě lžíce sušeného či nasekaného čerstvého rozmarýnu nechte stát při pokojové teplotě v kefíru, rozmixujte do hladka, namažte na vlasy, zabalte a nechte působit.

U mužů, kde je padání vlasů podmíněné geneticky, ovšem nic moc nepomůže a pokud padají výrazně vlasy ženám, tak je potřeba  zajít k lékaři na endokrinologické vyšetření, většinou to bývá známka nějakého problému.

V případě že chcete podpořit růst vlasů, tak je daleko klíčovější vaše genetika, strava a péče o vlasy jako takové (nežehlit, moc nefénovat a tak), než vnější masky.

A samozřejmě henna a nebo senna - tedy přírodní barvy na vlasy jdou zadělávat kefírem. Kyselé prostředí pomůže zesílit jejich efekt. Není možné to ovšem používat na chemicky barvené vlasy - hrozí vzájemná reakce a zelená barva vlasů. Je potřeba alespoň tak 10-15 mytí od barvení, než na vlasy napatláte hennu, která zároveň umí vlasy zregenerovat.

recept  

Smíchejte hennu či sennu (kteroukoliv koupíte) s trochou vody - použijte méně, než radí návod na obalu, budete tam ještě dávat kefír.  Přiveďte k varu a pár minut vařte a usilovně míchejte. Pak nechte vychladnout a přimíchejte kefír a pár lžic nějakého zastudena lisovaného oleje a případně žloutek.  Vlasy spláchněte horkou vodou, trochu osušte, napatlejte na ně masku, zabalte a udržujte v teple. Nechte působit alespoň hodinu, ale nejlepších výsledků dosáhnete, pokud si to necháte přes noc a umyjete až ráno. Ideální je pak mít vlasy schované v nějaké starší čepici, ne v ručníku - lépe to drží. A na polštář dát něco, co ochrání povlečení před nabarvením a promaštěním.  Posléze důkladně spláchněte (začínejte studenou vodou) a vlasy umyjte.  Na závěr přidejte do oplachování trošku octa či citronové šťávy.

 

5743235248_2a838c34fa_mKoupele

 Kleopatra se koupala v oslím mléce. To se dodnes v kosmetice používá a kdo má zdroj, tak ať ho směle použije.


Já používám normální kravský kefír. Obecně to chce zhruba půl litru kefíru na vanu (větší množství ničemu neuškodí), teplou vodu a vydržet v koupeli zhruba 20 minut. Je také dobré se umýt předem, jednak rozehřátá kůže lépe absorbruje to, co absorbovat může, a  hlavně pro zvýšení efektu léčivé koupele je dobré se  pak  už neoplachovat - účinné látky tak zůstanou na kůži. Není třeba se bát, že by člověk vylézal od kefíru nabarvený nebo ulepený.  

Po takové koupeli by se člověk už neměl věnovat příliš náročným činostem - je uvolněný, nastartoval se parasympaticus a tedy je ideální čas relaxovat, regenerovat a spát. Výjimkou je pak sex, protože ten regneraci organismu většinou velmi blahodárně přispívá.

V předešlém článku je popsaná ovesná koupel, která zklidňuje podrážděnou pokožku a měla by pomoci i s ekzémem. Na suchou pokožku je pak ideální kefírovo-medová koupel.  Na půl litru kefíru zhruba 150 ml medu. Není třeba nechávat odstát, stačí důkladně promíchat a přilít do vany.

Potřebujete zklidnit spíše mysl než pokožku?  V mlýnku na kávu či koření namelte najemno  dvě lžíce levandule a dvě lžíce meduňky a nechte stát 10-12 hodin v půl litru kefíru.  Použijte do koupele.

Pokud máte suchou kůži, tak můžete použít kefírové creme fraiche (šlehačku zkysanou kefírem). Ale to mi přijde jako velmi dekadentní záležitost, takže doporučuju spíše do půl litru kefíru zašlehat dvě až tři lžičky nějakého oleje vhodného do koupele - tím že ho zašleháte do kefíru vznikne emulze a nebudou vám ve vaně plavat mastná oka. Po vylezení z vany ani vy mastní moc nebudete  - není potřeba to smývat. Zato ale bude mastná ta vana - bez pořádného umytí bude dost kluzká.

Je víceméně jedno, jaké oleje použijete - používá se třeba zastudena lisovaný slunečnicový nebo arašídový. Velmi příjemný je i olej z hroznových jader, mandlový a nebo sezamový. Na druhou stranu - drahé pleťové oleje bych používala spíše na přímé promazání pokožky, v té koupeli to je přeci jen poněkud plýtvání.

Specifické postavení má pak nimbový  či kokosový olej - díky svému složení mají celkem slušné dezinfekční a protiplísňové účinky. Takže pokud se zbavujete nějakých  breberek, které sedí na kůži, a chcete, aby tam bydlely ty přátelské -  přidejte do kefíru něco kokosu či neemu.

V případě, že trpíte na kvasinkové infekce, tak kefírovou koupel jako doplněk ke klasické léčbě vřele doporučuji (alespoň sedací) a případně bych přilila tak 200 ml octa. 

 

Krém

A tady už  kefírovou creme fraiche využijete.


Nechte zkysat kefírem šlehačku, odeberte dvě lžíce a nechte vykapat.  Ohřejte dvě lžíce nějakého dobře vstřebatelného pleťového oleje - např mandlový. Rozpusťte v něm  3-5 g včelího vosku, nechte vychladnout na teplotu, která bude na kůži jen hřát (ne pálit) a zašlehejte do vykapané smetany.  Případně místo vosku můžete použít  lžičku práškové želatiny rozmíchané v lžíci horké vody.  Tím dodáte do krému kolagen.   261792762_4479be9f02_m

Dejte krém do vyvařené nádobky a skladujte v chladu.  Zde se pak dá přidávat spousta dalších věcí vhodných pro výrobu domácí kosmetiky - různé extrakty, oleje, namleté bylinky atd.  Nedělejte ho moc najednou, má velmi omezenou trvanlivost. Pokud máte vitamín E - tak jeho přídavek funguje jako přírodní konzervant. Ale i tak raději volte menší množství a častější přípravu.  

Já jsem použila variantu s želatinou a nalila jsem tam olej ze semen mokřadky. Je to spíš noční krém - je celkem hodně mastný, ale moje suchá pleť je vcelku spokojená. Kdybych vyráběla  krém pro mastnější pleť, vzala bych místo kysané šlehačky asi spíš běžný vykapaný kefír, víc želatiny a víc vody, lecitin na emulgaci, a k tomu třeba jojobový olej, který mastné pleti dělá dobře.

 

 

 

Foto (C) mfcorwin, HaoJan, jon.hayes


 (C) Dlouhevlasy.cz, Zuzana Ouhrabková, 2014. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )  

 

 



Sdilej clanek na Facebooku






Komentáře (0)add





Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Sobota, 08 březen 2014 )
 
< Předch.   Další >