Vítejte na stránkách o dlouhých vlasech a souvisejícím životním stylu, pro ženy i muže z Čech i Slovenska.   

Najdete zde přímo od našich členů spoustu informací týkajících účesů, výrobků a dlouhovlasé péče. Zároveň lze u nás sdílet svůj pohled na svět a život a potkat zajímavé lidi. Nejsme ale ani seznamka, ani nebereme dlouhé vlasy jako nějaký fetiš.  Přidejte se k nám!  Po registraci si můžete vytvořit profil s galeriemi a dalšími funkcemi a získat i přístup k profilům ostatních.

  

Na dlouhevlasy.cz je nás 19130, vítáme nejnovějšího člena WayneHic! Za 7 dní nás přibylo 3. Ve fóru je 378855 příspěvků. V posledních 24 hod. přišlo 5 členů. Máme skupinu na Facebooku a také na Google+.

Aktualizovaná Top témata:

Zde najdete seznam posledních aktualizací Top témat.

 

Domácí recepty pro vlasy (psilocybe) 

 

Šampóny obecně (Jitt)

 

Henna a hennování (Jitt)

 

Jak na barvení vlasů (zetonek)

 

Domácí recepty pro vlasy (Meadow)


www.ladybio.eu

 

 

 

 

 


Dlouhé vlasy napříč světadíly II, plus pár perliček E-mail
Napsal Miki7   
Čtvrtek, 18 červen 2009

long-highAdmin: Přinášíme dokončení, tentokrát už krátké a formou několika "perliček" na závěr :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čína:

Svobodné dívky/neprovdané ženy v císařské Číně – vlasy nosily většinou dlouhé a zapletené, na rozdíl od vdaných, které si vlasy sčesávaly dozadu a odkrývaly obličej, vlasy tvořily uzel na zátylku. Vlasy vdavekchtivých čínských dívek výrazně ovlivňovaly jejich „hodnotu na svatebním trhu“. Dívka bez dlouhých, bohatých, tmavě černých vlasů nebyla považována za dostatečně krásnou a vhodnou nevěstu.

Japonsko:

Samurajský bojovník,  v případě své porážky, tuto dával najevo ostříháním vlasů. I v současnosti zápasníci sumo praktikují rituál stříhání vlasů, pokud odejdou na odpočinek a sportu zanechají. V Japonsku stříhání vlasů představovalo symbol porážky a ztráty cti, což bylo velmi obdobné čestnému spáchání Harakiri (sebevražda praktikovaná japonskými samuraji v případě zneuctění nebo rozsudku smrti).  Ženy ze samurajských rodin si také stříhaly vlasy a dokonce se stávaly jeptiškami, pokud přišla o svého milého. Současné japonské dívky si občas ostříhají vlasy, pokud jim jejich vyvolený zlomí srdce.

Francie – doba Ludvíka XIV.:

Král Ludvík XIV., král Slunce, vynálezce baletu a tenisu, byl králem pyšným jako páv. Když začal čelit začínající ztrátě vlasů, přišel s další módní záležitostí pro muže – parukou (vedle hedvábných vestiček a vysokých podpatků). Královy paruky byly tak složitě propracované, že musely být tvořeny v drátěném rámu a na jednu jeho paruku bylo nutné zajistit vlasy ze tří hlav.

Severoameričtí indiáni:

Válečníci nosili výhradně dlouhé vlasy. Vlasy si zdobili peřím a čelenkami, náčelník kmene nosil velkou čelenku z peří s přidělanými prameny vlasů a navlečenými korálky, které byly považovány za velmi působivé. Důležitost vlasů pravděpodobně nejlépe vyjadřuje získávání trofejí v podobě vlasového skalpu. To vycházelo z víry, že pokud válečník získal nepřítelův skalp, současně s ním válečník získal nepřítelovu mužnou sílu. Nejvyššího respektu dosahovali muži, před jejichž vigvamem viselo nejvíce skalpů. Ženy nosily také dlouhé vlasy, často zapletené do copů, ozdobené barevnými korálky, případně čelenkami. Pro ženy i muže vlasy představovaly nejdůležitější část těla. Indiánky hojně využívaly na mytí vlasů traviny a květiny z rozlehlých planin a luk, dále medvědí sádlo, případně buvolí trus.
My si vystačíme s bylinnými výluhy a oleji ☺.

 

Několik citátů o vlasech:


Chloubou mladých mužů je jejich síla, ctí starců jsou jejich šedivé vlasy. - Bible

Dlouhé, nádherné vlasy, které dopadaly na její líce jako zlatě zbarvené vločky oblak do růžového jitra. – P.J. Bailey

Je bláznovstvím trhat si vlasy kvůli smutku, jako by žal mohl být utěšen holohlavostí. – Marcus Tullius Cicero

Její zářící vlasy, splývající a hrnoucí se jako příliv do náruče a zaplavující její bělostnou šíji. – A.Cunningham

Tam v dáli sedí panna, nejkrásnější z víl, se zlatem na třpytivém hávu … to si češe své zlatavé vlasy. – H.Heine

Jeden vlas na hlavě má cenu dvou v kartáči. – O. Herford

Jeden vlas ženy utáhne více než sto párů volů. – J.Howell

Její vlasy nebyly zářivější než její srdce, ale jako zlatá koruna jí lemovaly hlavu s nedbalou rozpustilostí. – J.R.Lowell

Vlasy jsou nejjemnější ozdobou ženy. Od dávných dob je panny nosily rozpuštěné, kromě doby žalu. – Martin Luther

Není nic zavrženíhodnější než holohlavý muž, který předstírá, že má vlasy. – M.V.Martialis

Gentlemen prefer blondes. Páni mají radši blondýnky.  – A.Loos   (...Jsem jedna z nich, tak jsem si to nemohla odpustit sem nedát ☺ )

====

 

(C) Dlouhevlasy.cz a Miki7, přetisk možný pouze s povolením serveru. Sdilej clanek na Facebooku


Komentáře (9)add
...
napsal Kataska , červen 18, 2009
To o těch japonských dívčinách, stříhajícíh si vlasy kvůli ztrátě milého mi připomnělo, že to vlastně není vůbec ojedinělý jev, vyskytující se pouze v Japonsku. Vždyť i u nás je v takovém tom obecném povědomí, že jeptišky si při vstupu do kláštera stříhají vlasy (nevím, jestli to tak funguje i dnes), holky si při rozchodu zoufalstvím ostříhají vlasy, případně se "zohaví" z trucu a co teprv rady chytrých ženských časopisů "rozešel se s Vámi? Zajděte si ke kadeřníkovi a změňte image!" (jednoduše řečeno, nechte se ostříhat). Případně v minulosti stříhání "čarodějnic" před upálením.
Vlastně se nelze divit - vlasy jsou jedinou částí lidského těla, která se dá razantně měnit a změna není definitivní. Takže je to čin dostatečně silný (když se týká přímo vlastního těla), dávající signál, že se stalo něco významného, ale zároveň to není napořád.
Zajímavý psychologický "problém", takové vlasy smilies/wink.gif
...
napsal slunovláska , červen 18, 2009
..a taky když někdo touží po změně ve svém životě,nebo chce byť jen podvědomě být někým jiným "sáhne si" ze všeho nejdříve na vlasy...
Článek se mi moc líbil,až tak,že z něj opisuju a schovávám si... Díky za něj! smilies/smiley.gif
...
napsal Kikiriska De Fóle , červen 20, 2009
Ještě by se mohlo doplnit, že v Číně se věřilo v příjímání životní energie chi právě přes vlasy a proto si je většinou pěstovali dlouhé i muži
...
napsal Bonemína , červen 22, 2009
Tak bohužel ani v dokončení článku nejsou zdroje smilies/sad.gif A opravdu mi to přijde jako až příliš povšechný průlet letem světem, který je ve výsledku dost zavádějící. Možná by bylo lepší zaměřit se třeba jen na jednu oblast a rozebrat ji trochu víc do hloubky, takhle to na mě bohužel působí spíš jako "lidi všude možně po světě mají vlasy a nějak si je češou".
...
napsal pomněnka , červen 23, 2009
Mně se právě docela líbí, že je to jenom tak nahozený. Je to inspirace pro další, kteří o tom třeba vědí hodně a mají dobré zdroje. Nechceš navázat a něco z toho vzít trochu víc do hloubky Bonemíno? ;o)
...
napsal Bonemína , červen 24, 2009
No, jenže někdy ten článek kvůli té povrchnosti sklouzává až k nepravdě. Například u severoamerických indiánů. Z tohohle článku to působí, že všichni indiáni, bez ohledu na kmen, nosili prostě dlouhé háro. Jenže v některých kmenech si vlasy různě vyholovali a nosili na hlavě nejrůznější obskurnosti. Stejně tak velká čelenka z peří nepatřila ke každému náčelníkovi každého kmene. Krásný článek, bohužel anglicky, je třeba http://www.native-languages.org/hair.htm I tohle je jen lehce nahozené, ale dozvím se z něj mnohem víc.

Nechci ze sebe dělat všeználka, co sežral veškerou moudrost světa, ale tenhle článek fakt nekriticky chválit nemůžu smilies/sad.gif
...
napsal Kataska , červen 26, 2009
Bylo by super, kdyby se našel nějaký odborník a rozebral to hodně dopodrobna, myslím tím vlasy v různých kulturách a dobách, mě by to moc zajímalo a myslím, že nejen mě. Ani ne tolik co se nosilo a jak dlouhé, to se celkem zjistit dá, ale hlavně co to znamenalo a jaký význam vlasy měly...
...
napsal Gina , červen 30, 2009
Vlasy měly a mají důležitou roli ve všech kulturách. Na jedno fórum už jsem tady dávala odkaz na tento článek: http://www.rychlik.wz.cz/hairdo.htm
Jinak já oceňuji na tomto článku snahu proniknout do pohledu mnoha kultur, i když se místy málo zabývá realitou a opakuje spíše klišé, na které jsme už zvyklí (dlouhé vlasy indiánů...). Oceňuji ale především odvahu takhle něco sepsat. Já bych zvládla tak nanejvýš náhled na vlasovou módu 17. století a to ještě s výhradami - nejsem žádná odbornice.
...
napsal xendie , srpen 04, 2009
V tomhle doporučuju třeba knížku, co teď čtu. Dějiny odívání od Vlasty Winkelhöferové (o Japonsku). Kapitolek o vlasech je tam docela dost a je to zajímavý - kdyby někoho zajímal hlubší pohled. smilies/wink.gif Popisuje se tam vývoj (nejen) česání od prvních zmínek až po moderní dobu v souvislostech a je pravda, že pro Japonce byly vlasy chloubou a péči o ně měli spojenou s rituály, takže je o čem číst. smilies/wink.gif Stručný výtah z téhle knížky jsem našla tady: http://pokus2005.wz.cz/s/zajmy/japodiv.html. Nejsou tam jen obrázky, ale i text, jenom je napsaný bílým písmem, tak si ho musíte vysvítit. smilies/cheesy.gif

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Čtvrtek, 18 červen 2009 )
 
< Předch.   Další >

Nové příspěvky ve fóru: ...ve fórech o vlasech:


Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Can't connect to MySQL server on 'mysql1.local.smarthost.cz' (111) in /home/dlouhevlasy.cz/dlouhevlasy.cz/modules/mod_phpbblatesttopics.php on line 53
Could not connect :