Admin: Přinášíme dokončení, tentokrát už krátké a formou několika "perliček" na závěr :)
Čína:
Svobodné dívky/neprovdané ženy v císařské Číně – vlasy nosily většinou dlouhé a zapletené, na rozdíl od vdaných, které si vlasy sčesávaly dozadu a odkrývaly obličej, vlasy tvořily uzel na zátylku. Vlasy vdavekchtivých čínských dívek výrazně ovlivňovaly jejich „hodnotu na svatebním trhu“. Dívka bez dlouhých, bohatých, tmavě černých vlasů nebyla považována za dostatečně krásnou a vhodnou nevěstu.
Japonsko:
Samurajský bojovník, v případě své porážky, tuto dával najevo ostříháním vlasů. I v současnosti zápasníci sumo praktikují rituál stříhání vlasů, pokud odejdou na odpočinek a sportu zanechají. V Japonsku stříhání vlasů představovalo symbol porážky a ztráty cti, což bylo velmi obdobné čestnému spáchání Harakiri (sebevražda praktikovaná japonskými samuraji v případě zneuctění nebo rozsudku smrti). Ženy ze samurajských rodin si také stříhaly vlasy a dokonce se stávaly jeptiškami, pokud přišla o svého milého. Současné japonské dívky si občas ostříhají vlasy, pokud jim jejich vyvolený zlomí srdce.
Francie – doba Ludvíka XIV.:
Král Ludvík XIV., král Slunce, vynálezce baletu a tenisu, byl králem pyšným jako páv. Když začal čelit začínající ztrátě vlasů, přišel s další módní záležitostí pro muže – parukou (vedle hedvábných vestiček a vysokých podpatků). Královy paruky byly tak složitě propracované, že musely být tvořeny v drátěném rámu a na jednu jeho paruku bylo nutné zajistit vlasy ze tří hlav.
Severoameričtí indiáni:
Válečníci nosili výhradně dlouhé vlasy. Vlasy si zdobili peřím a čelenkami, náčelník kmene nosil velkou čelenku z peří s přidělanými prameny vlasů a navlečenými korálky, které byly považovány za velmi působivé. Důležitost vlasů pravděpodobně nejlépe vyjadřuje získávání trofejí v podobě vlasového skalpu. To vycházelo z víry, že pokud válečník získal nepřítelův skalp, současně s ním válečník získal nepřítelovu mužnou sílu. Nejvyššího respektu dosahovali muži, před jejichž vigvamem viselo nejvíce skalpů. Ženy nosily také dlouhé vlasy, často zapletené do copů, ozdobené barevnými korálky, případně čelenkami. Pro ženy i muže vlasy představovaly nejdůležitější část těla. Indiánky hojně využívaly na mytí vlasů traviny a květiny z rozlehlých planin a luk, dále medvědí sádlo, případně buvolí trus.
My si vystačíme s bylinnými výluhy a oleji ☺.
Několik citátů o vlasech:
Chloubou mladých mužů je jejich síla, ctí starců jsou jejich šedivé vlasy. - Bible
Dlouhé, nádherné vlasy, které dopadaly na její líce jako zlatě zbarvené vločky oblak do růžového jitra. – P.J. Bailey
Je bláznovstvím trhat si vlasy kvůli smutku, jako by žal mohl být utěšen holohlavostí. – Marcus Tullius Cicero
Její zářící vlasy, splývající a hrnoucí se jako příliv do náruče a zaplavující její bělostnou šíji. – A.Cunningham
Tam v dáli sedí panna, nejkrásnější z víl, se zlatem na třpytivém hávu … to si češe své zlatavé vlasy. – H.Heine
Jeden vlas na hlavě má cenu dvou v kartáči. – O. Herford
Jeden vlas ženy utáhne více než sto párů volů. – J.Howell
Její vlasy nebyly zářivější než její srdce, ale jako zlatá koruna jí lemovaly hlavu s nedbalou rozpustilostí. – J.R.Lowell
Vlasy jsou nejjemnější ozdobou ženy. Od dávných dob je panny nosily rozpuštěné, kromě doby žalu. – Martin Luther
Není nic zavrženíhodnější než holohlavý muž, který předstírá, že má vlasy. – M.V.Martialis
Gentlemen prefer blondes. Páni mají radši blondýnky. – A.Loos (...Jsem jedna z nich, tak jsem si to nemohla odpustit sem nedát ☺ )
====
(C) Dlouhevlasy.cz a Miki7, přetisk možný pouze s povolením serveru.
Sdilej clanek na Facebooku
|
Vlastně se nelze divit - vlasy jsou jedinou částí lidského těla, která se dá razantně měnit a změna není definitivní. Takže je to čin dostatečně silný (když se týká přímo vlastního těla), dávající signál, že se stalo něco významného, ale zároveň to není napořád.
Zajímavý psychologický "problém", takové vlasy