Účesy mají ve světě gejš svou symboliku a význam. Dříve účes vydržel gejšám třeba i měsíc, protože spaly už od období maiko s hlavou podepřenou speciálním, dřevěným podhlavníkem (takamakura – Obr. 1). Pokud se chtěly v noci přetočit na bok, musely se probudit, zvednout a přetočit se, aby účes nebyl zničen. Toto spaní se samozřejmě, jako vše jiné, musely naučit, což někdy trvalo i měsíce. Okolo podpěrky se sypala rýže. Nutila je, aby vydržely a nechaly hlavu na podpěrce. Bylo nepříjemné vyndávat zrnka rýže ze zavoskovaného účesu, aby se nepoškodil. Někde se ještě tato praktika dodržuje.
Maiko je učednice a podstoupí-li mizuage (zbavení panenství) informuje okolí svým účesem, že přešla z maiko na geiko (název gejši v Kjótu). Nyní je mizuage zakázáno.
Dlouhé vlasy jsou v dnešní době pro mnoho žen, které se rozhodly pro zaměstnání gejši, nepraktické a proto upřednostňují krátké. Zde přicházejí na řadu PARUKY (Obr.2).Dříve se používaly pro zvláštní příležitosti, dnes jsou pro mnoho žen nutností. Paruka vydrží asi jen 3-4 roky, poté se musí nechat vyrobit nová (cca 500 000 jenů = dnes cca 70 000 kč). Geiko by měla mít tři paruky, každou v jiném stylu (šimada (Obr. 3) - slavnostní příležitosti, cibuši šimada (Obr.4) - obyčejnější, ale ne na běžné nošení, Mae-ware (Obr. 5) – pro taneční představení, ale jen tehdy, když představitelka hraje mužskou roli). Obr. 2 Obr. 6 5 ÚČESŮ URČENÝCH MAIKO.• Warešinobu (Obr.6, 7, 9) – První účes maiko. Nejdříve se na vlasy aplikuje přípravek zvaný bin-cuke-abura, který dodá účesu pevnost. Kromě červenobílé puntíkované stuhy, odpovídající ročnímu období, drží vlasy podlouhlá zdobená horizontální spona a spona vzadu provlečená uzlem. Další jehlice upevňuje uzel seshora a nad pravým spánkem visí ozdoby přichycené k druhé červené stuze klenoucí se nad hlavou. Obr. 7 Obr. 8 • Ofuku (Obr.8, 9) – Jednodušší verze warešinobu s jedinou červenou stuhou viditelnou zezadu. Tento účes hlásal konec panenského období maiko. Nyní informuje o změně statutu maiko na geiko. Obr. 9 Obr. 10 • Kacujama (Obr. 10, 11) a • Jakko-šimada (Obr. 12, 13) - Dva sváteční účesy, první určený na gionský festival a druhý na novoroční období. Obr. 11 Obr. 12 Obr. 13 Obr. 14 • Sakko (Obr. 14, 15) – Nosí se poslední měsíc kariéry maiko. Částečné zkrácení vlasů, nebo jejich úplné oholení v japonské kultuře často značí rozhodnutí. Zastřižení vrcholku drdolu kvůli tomuto účesu se interpretuje jako rozhodnutí maiko stát se geiko. Obr. 15 Zdroje: Gallagher, John: Gejša. Metafora, spol s.r.o., Praha 2006, str. 225, 226 http://www.immortalgeisha.com/hairstyles_maiko_pics.php *** (C) Dlouhevlasy.cz a Kirchen, 2008. Další publikování není povoleno. No text or image reproduction without permission. Přispějte i vy svým článkem - jak na to a co za to se dočtete zde :)
Sdilej clanek na Facebooku
|
ALe tento clanek se mi libi,je strucny a vystizny,dokonce z obrazku a popisu,lze domyslet jak uces treba i ucesat protoze jinak navody jako takove,jsou asi nedostupne.