arrow ÚČESY arrow Dlouhovlasé účesy Maiko a Geiš
Dlouhovlasé účesy Maiko a Geiš E-mail
Napsal Kirchen   
Čtvrtek, 24 červenec 2008
Účesy mají ve světě gejš svou symboliku a význam. Dříve účes vydržel gejšám třeba i měsíc, protože spaly už od období maiko s hlavou podepřenou speciálním, dřevěným podhlavníkem (takamakura – Obr. 1). Pokud se chtěly v noci přetočit na bok, musely se probudit, zvednout a přetočit se, aby účes nebyl zničen. Toto spaní se samozřejmě, jako vše jiné, musely naučit, což někdy trvalo i měsíce. Okolo podpěrky se sypala rýže. Nutila je, aby vydržely a nechaly hlavu na podpěrce. Bylo nepříjemné vyndávat zrnka rýže ze zavoskovaného účesu, aby se nepoškodil. Někde se ještě tato praktika dodržuje.

Maiko je učednice a podstoupí-li mizuage (zbavení panenství) informuje okolí svým účesem, že přešla z maiko na geiko (název gejši v Kjótu). Nyní je mizuage zakázáno.

Dlouhé vlasy jsou v dnešní době pro mnoho žen, které se rozhodly pro zaměstnání gejši, nepraktické a proto upřednostňují krátké. Zde přicházejí na řadu PARUKY (Obr.2).Dříve se používaly pro zvláštní příležitosti, dnes jsou pro mnoho žen nutností. Paruka vydrží asi jen 3-4 roky, poté se musí nechat vyrobit nová (cca 500 000 jenů = dnes cca 70 000 kč). Geiko by měla mít tři paruky, každou v jiném stylu (šimada (Obr. 3) - slavnostní příležitosti, cibuši šimada (Obr.4) - obyčejnější, ale ne na běžné nošení, Mae-ware (Obr. 5) – pro taneční představení, ale jen tehdy, když představitelka hraje mužskou roli).

 

 

Obr. 2
Obr. 2
Obr. 3Obr. 4Obr. 5

 

 

 

Obr. 6
Obr. 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 ÚČESŮ URČENÝCH MAIKO.

Warešinobu (Obr.6, 7, 9) – První účes maiko. Nejdříve se na vlasy aplikuje přípravek zvaný bin-cuke-abura, který dodá účesu pevnost. Kromě červenobílé puntíkované stuhy, odpovídající ročnímu období, drží vlasy podlouhlá zdobená horizontální spona a spona vzadu provlečená uzlem. Další jehlice upevňuje uzel seshora a nad pravým spánkem visí ozdoby přichycené k druhé červené stuze klenoucí se nad hlavou. 

Obr. 7
Obr. 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ofuku (Obr.8, 9) – Jednodušší verze warešinobu s jedinou červenou stuhou viditelnou zezadu. Tento účes hlásal konec panenského období maiko. Nyní informuje o změně statutu maiko na geiko.

Obr. 9
Obr. 10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kacujama (Obr. 10, 11) a • Jakko-šimada (Obr. 12, 13) -  Dva sváteční účesy, první určený na gionský festival a druhý na novoroční období.

Obr. 11
Obr. 12
Obr. 13
Obr. 14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sakko (Obr. 14, 15) – Nosí se poslední měsíc kariéry maiko. Částečné zkrácení vlasů, nebo jejich úplné oholení v japonské kultuře často značí rozhodnutí. Zastřižení vrcholku drdolu kvůli tomuto účesu se interpretuje jako rozhodnutí maiko stát se geiko.

Obr. 15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroje: Gallagher, John: Gejša. Metafora, spol s.r.o., Praha 2006, str. 225, 226
 http://www.immortalgeisha.com/hairstyles_maiko_pics.php

 

*** (C) Dlouhevlasy.cz a Kirchen, 2008.  Další publikování není povoleno. No text or image reproduction without permission. Přispějte i vy svým článkem - jak na to a co za to se dočtete zde :) 

 Sdilej clanek na Facebooku


Komentáře (5)add
...
napsal lučnívíla , červenec 24, 2008
juuuu skvely,na nejaky takovy clanek jsem cekala smilies/smiley.gifat jsem hledala,jak jsem hledala,nic kloudneho k ucesum gejs,jsem nenasla smilies/sad.gif
ALe tento clanek se mi libi,je strucny a vystizny,dokonce z obrazku a popisu,lze domyslet jak uces treba i ucesat smilies/grin.gifprotoze jinak navody jako takove,jsou asi nedostupne.
...
napsal Cris , červenec 24, 2008
Teda to spaní to muselo být skoro za trest. Napadá mě ona známá fráze - pro krásu se musí trpět. Ještě že mi víc vyhovuje styl divoženka smilies/grin.gif. Na nikom jiném by se mi ten účes ale asi stejně nelíbil. Zůstanu u svého rozcuchu. smilies/smiley.gif
...
napsal Fairy , červenec 25, 2008
Velmi zajímavý článek! O japonských účesech jsem dosud nevěděla skoro nic. Vždy jsem se divila, že jim to tak drží a leskne se a ono je to provoskované!Tak to je už jasno smilies/cheesy.gif.
...
napsal rumjana , červenec 27, 2008
chválím, moc pěkný článek smilies/smiley.gif
...
napsal Kirchen , červenec 30, 2008
Moc děkuju za všechny komentáře. Všechny mě potěšily. Přáště zas zkusim jinou kulturu smilies/wink.gif

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Čtvrtek, 24 červenec 2008 )
 
< Předch.   Další >