Měsíc a vlasy? Možná.

arrow PÉČE arrow Co nás baví: Korálky a korálkování
Co nás baví: Korálky a korálkování E-mail
Napsal Veera   
Čtvrtek, 21 březen 2013

  01Porcelainswan: Máme zde další článek ze série "Co nás baví". Tentokrát nás se svým koníčkem seznámí Veera.

Korálky mě uchvátily už v době, kdy jsem byla ještě malá. Vyráběla jsem si z nich náramky všech možných barev a ještě si pamatuji, jakou jsem měla radost, když jsem se naučila z nich dělat zvířátka. Prvním „ukorálkovaným“ zástupcem zvířecí říše byl červený krokodýl. Červený proto, že jiné korálky jsem v tom obchodě tehdy nenašla :-) Později jsem dostala pár knížek s předlohami zvířátek a šperků a moje domácí korálková zoo se díky nim rozrostla o berušky, myši, ještěrky a další havěť, kterou si už nepamatuji. I když předlohy byly užitečné, nejzábavnější stejně bylo vymýšlet si vlastní vzory a tvary. V současné době už mě korálky tolik nebaví, ani mi na ně nezbývá moc času, ale párkrát do roka si na ně chvíli najdu, vyrobím si něco jen tak pro radost, nebo jako malý dárek pro kamarádky. V tomto článku se Vám pokusím vysvětlit některé základní postupy. Snad budou srozumitelné :-)

 

 

 


Co budeme potřebovat?

Nejdůležitější jsou korálky, bez nich se daleko nedostanete. Dají se sehnat v nepřeberném množství provedení -  lesklé, matné, perleťové, průhledné, s kovovým efektem, ve všech barvách, na jaké si jen vzpomenete.

02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Základní materiál bychom tedy měli, teď ještě sehnat něco, na co korálky navléct. Nejčastěji se používá vlasec, může být klidně i rybářský. Mně osobně nejvíc vyhovuje vlasec o tloušťce 0,23-0,25 mm. U slabšího hrozí, že se při utahování přetrhne, příliš silné vlasce se zase špatně uzlují a navíc u složitějších dílek musí vlasec projít některými korálky i více než čtyřikrát, což se se silným vlascem nepodaří.

Kromě obyčejného vlasce existuje i vlasec elastický. Používám ho při výrobě náramků, ono zapnout si náramek, když máte k dispozici jen jednu ruku, je často nadlidský úkol. S elastickým vlascem máte šperk na zápěstí raz dva. Musíte ho ovšem velmi pečlivě zauzlovat -  až budete mít pocit, že už to stačí, ještě dva tři uzly přidejte, tento vlasec se totiž velice rád rozplétá a lovit poněkolikáté za sebou korálky rozuteklé po celé místnosti není žádná legrace. Vím, o čem mluvím :-)

Další možností je navlékat na drátek. Ten se využívá nejčastěji při tvorbě zvířátek a postaviček, protože na rozdíl od vlasce drží tvar. Na druhou stranu však hrozí, že se častým přehýbáním ulomí, proto je potřeba pracovat s ním opatrně a neutahovat ho tolik jako vlasec. Většinou používám drátek o tloušťce 0,25 mm.

Jedinci, kterým na hlavě rostou pevné a odolné koňské žíně, mohou klidně navlékat na vlasy :-)

Jehla na korálky už nepatří k nezbytnému vybavení, ale dovede výrazně ulehčit práci. Bývá 4-5 centimetrů dlouhá a velmi tenká, aby bez problému prošla korálkem. Při jednoduchém navlékání korálku za korálkem se bez ní ještě dá obejít, ale výrobu složitějších objektů už si bez jehel nedovedu představit.

Teď si pusťte oblíbenou hudbu nebo film a obrňte se trpělivostí. Jde se korálkovat.

Začneme korálkovou šňůrou, tím nejjednodušším co z nich lze vytvořit. Provlékneme vlasec jehlou a navlékáme korálky, dokud nám šňůra nepřipadá dost dlouhá (1). Spojíme oba konce vlasce k sobě a uděláme uzel (2). Nejdříve jednoduchý, pak dvojitý (3), opakujeme 2-3x, pořádně utáhneme. Pro zpevnění můžeme uzlík zakápnout bezbarvým lakem na nehty. Počkáme, až lak zaschne a namotáme korálkového hádka na zápěstí nebo kolem krku.

03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další v řadě jsou očka. Připravíme si vlasec a navlékneme na každý jeho konec jehlu. Vlasec raději delší než kratší, ustřihnout jde vždycky, navázat sice také, ale je to pracnější. Při výrobě složitějších dílek pracuji většinou s vlascem o délce dvou paží, zde bude stačit metrový.

 Na jednu z jehel navlékneme čtyři korálky a posledním z nich provlékneme druhou jehlu v opačném směru (1). Provlečený korálek chytíme a táhneme ho směrem dolů až na konec vlasce. Tento krok nám zaručí, že bude první očko přesně uprostřed vlasce (2). Teď navlékneme na první jehlu jeden a na druhou dva korálky, poslední korálek opět provlékneme druhou jehlou v opačném směru (3). Postup opakujeme, dokud není šňůra dlouhá podle našich představ (nebo dokud nám nedojde vlasec :-P). Nyní provlékneme oba konce vlasce 2-3 očky zpět a zauzlujeme, uzel pak lépe drží a málokdy se rozplete (5). Stejně postupujeme v případě, že nám dojde vlasec. Nový navážeme tak, že ho provlékneme posledním očkem, překřížíme oba konce v posledním korálku a dále už pokračujeme, jak jsme zvyklí.

04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nemusíme se omezovat jen na očka ze čtyř korálků, stejným způsobem lze vyrobit obdélníková z osmi, oválná, pokud nahradíme klasické korálky podlouhlými, dostaneme čtverečky. Fantazii se meze nekladou.

05

 

 

 

 

 

 

Korálkových šňůr jste si jistě užili až až, nyní se pustíme do ploch. Nebojte, není to nic složitého :-) Pro začátek bude stačit plocha 5x5. Uděláme čtyři očka podle postupu v předchozím odstavci. Poté navlékneme na jehlu tři korálky a posledním z nich provlékneme druhou jehlu v protisměru. Vlasce jsou nyní na boku (1).

Na vlasec, který směřuje pryč od korálků, navlékneme tři korálky a posledním z nich provlékneme druhou jehlu (2). Vlascem, který je nyní u korálků, provlékneme odpovídající korálek (3), na druhý vlasec navlékneme dva korálky a poslední z nich provlékneme v protisměru (4). Toto opakujeme, dokud nemáme čtyři očka. Páté uděláme stejně, ale dva korálky tentokrát navlékáme na vlasec, kterým jsme provlékali korálek, abychom se opět dostali na bok (5). Následně se vrátíme na začátek tohoto odstavce a celý postup si zopakujeme.

Jakmile máme plochu hotovou, provlékneme vlasec několika očky zpět a zauzlujeme (6).

06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postup lze využít například k výrobě kostky, nebo také můžeme zůstat v rovině, vymyslet si vzor a vyrobit ozdobnou dečku. Modrou s květy jsem po dokončení našila na pouzdro, celé mi to trvalo skoro tři měsíce, spotřebovala jsem klubko vlasce, zlomila spoustu jehel a chtěla jsem ji roztrhat tolikrát, až se divím, že je ještě v celku :-)

07

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto (C) Veera

(C) Dlouhevlasy.cz, Veera, 2013. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )  

 Sdilej clanek na Facebooku


Komentáře (7)add
...
napsal Housenka , březen 27, 2013
Hezké. Takhle vysvětlené to vypadá jednoduše, ale obávám se, že až seženu vlasec a budu zkoušet cokoliv těžšího než navlečenou šňůrku, bude po srandě smilies/smiley.gif

...
napsal hankabar , březen 27, 2013
Vida, vlasci jsem se vyhýbala, protože se mi nikdy nepodařilo udělat uzlík - kamarádka mi říkala, že to musím zatavit. Zaprvé se člověk trochu popálí, za druhé mi ten vlasec stejně vždycky přehořel a bylo po parádě.. Takže moc díky za tip a jdu mu dát druhou šanci smilies/cheesy.gif
...
napsal Romanka , březen 27, 2013
Hezký článek smilies/smiley.gif taky sem kdysi vyrobila pár zvířátek a náramků, ale do ničeho složitějšího sem se nepouštěla, radši smilies/cheesy.gif smilies/smiley.gif
...
napsal Dalarius et Laixi , březen 27, 2013
Korálky, to si pamatuju. Taky jsem je kdysi VELMI dávno měl.
Pojal jsem to zcela jinak, než jak ostatní. Především jsem je spočítal, měl jsem jich 5789. Barev bylo 10, nejvíc bylo takových velmi světle šedých. Nějakých 1500 něco. Nejmíň bylo jediné barvy, nevím které, nějakých asi 200 něco. Zbytek byl okolo 550, -. Při sčítání jsem si je samozřejmě roztřídil. smilies/smiley.gif Všechny měly stejný tvar, takový, jakého jsou ty kratší žluté na obrázku nahoře.
No nvlíkání a podobných, pro mě tenkrát blbostí, mě ale nikdo nedostal. smilies/cheesy.gif
…a jednou se vyhodily, a mně zbyly vzpomínky jen na čísla, tašku ve které byly smíchané, silnice, co jsem si s nima v pokoji na zemi vyznačoval, a skleničky, ve kterých byly roztřízené. Nehledě taky na pocit, když jsem do nich zabořil ruku, což tenkrát šlo. Nevím, jak dávno to je, může to být asi tak…19 až 15 let zpátky.
Tohle nikdo nečekal, co?
...
napsal rejclie , březen 27, 2013
Taky jsem začínala s vlascem, krokodýli... Ale to zakončování s ním je takové zlobivé smilies/smiley.gif Já bych asi začátečníkům doporučila monofilovou niť, normálně koupíte v galanterii za pár kaček. Sice je míň pevná (musí se dát dvojmo) a má sklony se šmodrchat (hooodně), ale odpadají problémy se zakončováním. Jistím bezbarvým lakem.

Veera: Hezký článek, dobrá práce. Znáš beadforum.cz? Chodím si tam pro inspiraci a návody...
...
napsal ilona , březen 27, 2013
Taky jsem kdysi dávno korálovala - uměla jsem prstýnek co vypadal jako z drobných kvítků a náramek. Někdy bych se ráda naučila techniku obšívání kabošonů - našla jsem sice na na netu návod, ale já jak nevidím něco v "přímém přenosu" - tak je to marný boj, návody bez názorné ukázky nejsou moje parketa :-
...
napsal terezka1989 , srpen 28, 2014
Koukám, že korálkování žije snad na každém fóru. jelikož s korálkováním začínám - zatím jen pár kousků dle návodů a žádná velká vlastní kreativa, chtěla bych znátjak jste začínaly vy a kde se nakupovalo. Já zatím nakupovala na ceske-korálky.cz, ani ne tak že bych měla doporučení ale na nějakém blogu byl návod a u něj odkaz na konkrétní korálky, tak jsem je koupila a pokusila se dle návodu ozdobu udělat...co vy?

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Úterý, 26 březen 2013 )
 
< Předch.   Další >

Nové příspěvky ve fóru k péči


Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Can't connect to MySQL server on 'mysql1.local.smarthost.cz' (111) in /home/dlouhevlasy.cz/dlouhevlasy.cz/modules/mod_phpbblatesttopics.php on line 53
Could not connect :