Měsíc a vlasy? Možná.

arrow PÉČE arrow Co nás baví: Pole dance
Co nás baví: Pole dance E-mail
Napsal Romanka   
Neděle, 07 duben 2013

poledance_mattia_panciroliRomanka: Pole dance - u nás poměrně nový, rozmáhající se sport. Nebo tanec? Záleží na úhlu pohledu. V následujícím článku se Vám pokusím objasnit, co pole dance je, co obnáší a připojím samozřejmě i vlastní zkušenosti, neboť jsem tomuto fenoménu naprosto propadla.

Co je pole dance?
Je to moderní taneční/sportovní disciplína, která spojuje prvky gymnastiky, akrobacie a moderního tance. Díky pole dance vytvarujete a dokonale protáhnete své tělo a upevníte sebevědomí. Cvičí se na chromové tyči o průměru buď 50, 45, nebo 40 mm. Na tyči neposilujete s žádným sportovním náčiním nebo umělou zátěží, ale pouze se svým vlastním tělem. Tak pracujete  tím nepřirozenějším a nejefektivnějším způsobem. Při cvičení mnohdy zvedáte celou svoji váhu, čímž tvarujete převážně horní polovinu těla. Dolní partie jsou pak posilovány hlavně díky chůzi na špičkách. Videa pro ukázku:

http://www.youtube.com/watch?v=zkL9dMgTloA
http://www.youtube.com/watch?v=btMOHs05LjQ

 

Jsou nutné nějaké předpoklady?

Spoustu žen si myslí, že na tento sport nemá, protože nemají sílu, mají pocit že by se na tyči neudržely. Omyl. Začíná se pomalu, od úplných základů jako je chůze kolem tyče a na tyč se leze až po několika kurzech. Síla a ohebnost se postupně získá, ani nevíte jak, není potřeba doplňkové posilování nebo protahování (i když je to samozřejmě vítaným plusem). Nejsou potřeba ani žádné tělesné dispozice.
 

poledance_quantumlarsHistorie pole dance
V průběhu staletí prošel pole dance mnoha změnami. Zatímco kdysi mohl být spatřen pouze ve vykřičených domech a v pánských klubech, v současnosti nabírá úplně jiný, nový směr. Dříve byl spojen se striptýzem, ale nyní je uznávanou součástí fitness aktivit, umění, smyslnosti a uvolnění stresu.

Všechno to však začalo nejspíš jako Mallakhamb. Dnes si myslíme, že májka je něco nevinného, zatímco ve 12. století byla pohany považována za symbol plodnosti při tanečních rituálech. Kořeny Mallakhamby se datují někam do 12. století, ale toto cvičení jako takové bylo utvořeno před pouhými 250 lety. Jde vlastně o jogu na dřevěné tyči nebo provaze (tančí se v Indii).
 

Málokdo dnes již ví, že i tance jako balet, valčík nebo tango, si prošly dobou, kdy byly zatracovány a haněny. Každý z těchto tanců si musel svůj respekt získat. Jakýkoliv tanec, který zdůrazňoval ženskou formu nebo fyzický kontakt byl často vnímán kriticky. Uvědomme si, že v 16. či 17. století bylo jediným možným fyzickým kontaktem na veřejnosti podání ruky, kdy se ženy mohly začervenat. I tango ve své době bylo nejčastěji spojováno s nevěstinci.

V USA 30. let, na vrcholu Hospodářské krize, vznikly jakési poutě, které cestovaly od městečka k městečku a bavily veřejnost pomocí známých Hoochie Coochie tanečnic. Tyto dívky se svůdně vlnily na malém stanovém jevišti před davem jásajících mužů. Stanová tyč se stala tyčí taneční. Pole dance se tak začal vyvíjet a přesunul se do baru stejně tak rychle, jako se Burlesque stal pro společnost 50. let přijatelný. Až do 80. let se o pole dance vědělo jen málo. V této době se však stal velmi populární v Kanadě a USA.
Po roce 2000 udělal velký skok díky vynalezení tzv. pole fitness. To dovolilo obyčejným ženám si zvolit pole dance svojí hlavní fitness aktivitou. Velké množství těchto žen si poté pořídilo vlastní tyč domů. Díky tomu se začínají stanoviska veřejnosti měnit. Místo pole dance, neboli tance u tyče, se o této disciplíně mluví jako o pole finess, což je akceptováno širokou veřejností.

 

poledanceJak jsem tento sport/tanec objevila já?
Osobně jsem nikdy nebyla moc na sporty a když jsem už něco dělala, tak jsem u toho dlouho nevydržela. Jenže znenadání, asi tak před dvěma lety, se objevila v televizních zprávách reportáž o pole dance, jak se tento sport začíná objevovat i v České republice, jak se pořádají mistrovství světa atd. Když jsem viděla ta videa, okamžitě mě to zaujalo, a tak jsem jen mlčky čekala, až se otevře nějaké studio blízko mého bydliště. Říkala jsem si, že by to mohlo být něco pro mě, protože to není jednotvárné, spojuje to jak sport, tak tanec, takže to nejen dobře vypadá, ale člověk u toho posílí celé tělo. Dočkala jsem se a bylo otevřeno studio v Pardubicích, pro mě ideální. Tak jsem se přihlásila a přišla natěšená na první hodinu. Ve studiu máme 8 tyčí, tedy pro 7 kurzistek plus lektorku. Každá máme tedy svojí tyč. Vždy panuje příjemná, přátelská atmosféra,  jelikož nás je takhle málo a lektorka se nám tak může věnovat individuálně. První lekce byla taková spíše seznamovací – seznámily jsme se se svojí tyčí ;-), a naučily jsme se základy jako je chůze kolem tyče a základní točku. Takže se žádná z vás nemusíte bát, že jsou potřeba nějaké tělesné dispozice nebo jiné předpoklady. Začíná se opravdu pomalu. Nezáleží jestli jste hubené, nebo máte nějaké to kilo navíc, je to sport opravdu pro každého, protože se zde pracuje s vahou vlastního těla. Ale hlavně je to velká zábava. Pole dance pro mě znamená dokonalé spojení tance, sportu a ženské krásy...

   

Co na to okolí?
Moji nejbližší, tedy rodina a přátelé, mě v tom podporují a když jim ukáži nějaké fotky, tak mě obdivují. Najdou se však i lidé s předsudky, kteří to stále považují za vulgární a nenechají si to vysvětlit, což mě mrzí, ale to se děje většinou na různých diskuzních fórech, a tam nemá cenu se s nikým hádat. Takže s tím vlastně nemám žádný problém.

 

Pole dance a pověstné modřiny
Ano, s tím se musí počítat, ale nenechte se vyděsit. Při některých točkách a statických prvcích se holt modřiny objevit mohou, protože tělo na takové, byť lehké nárazy, není zvyklé. A ano, občas to docela bolí. Ale časem si tělo zvykne a modřiny se už tolik nedělají a celkově ty prvky bolí méně.  Já osobně s tím problém nemám, protože za tu trochu bolesti ty výsledky stojí. Je to krásný pocit, když se vám povede nový prvek. Na tomto sportu se mi líbí hlavně to, jak jsou zde patrné pokroky, každou lekci máte pocit, že vám určitý prvek jde lépe a lépe, až ho nakonec dovedete k dokonalosti.

 

Vulgární nebo ne?
Za mě rozhodně ne! Je to sport jako každý jiný a mrzí mě, když to někdo označuje za vulgární. Pole dance nemá s nočními podniky nic společného. Myslím že je velmi patrný rozdíl mezi polonahou tanečnící s lascivními pohyby, která se občas přidržuje tyče a mezi sportovkyní, která provádí na tyči akrobatické kousky. Je velký rozdíl mezi tancem U tyče a NA tyči. Ne nadarmo se pole dance přezdívá gymnastika na tyči. Předsudky jsou však zde stále, ale já pevně věřím, že veškerá společnost jednou bude pole dance uznávat jako náročnou sportovní disciplínu.

poledance_guido_kritzPole dance a muži?
Ano, i tanci na tyči se věnují muži. Mají samozřejmě trochu jiné prvky, dbající více na sílu než u žen, ale řeknu vám , že vůbec to nevypadá špatně. Zde video pro ukázku:

https://www.youtube.com/watch?v=dKjIEUEhUYw

 

Je to tedy spíše tanec nebo sport?

Je to spojení obojího a záleží na samotné tanečnici/sportovkyni, co u ní převládne. Podle mě je však pole dance tak specifický, že by si měl zachovávat oba aspekty a nemělo by se ani od jednoho upouštět, aby se v jednom extrému z pole dance opět nestalo pouhé svůdné kroucení u tyče a v druhém extrému silový sport bez špetky ženskosti. V současné době se uvažuje, zda tanec na tyči zařadit mezi olympijské sporty.

 

Pořídit si tyč domů, nebo ne?
Většinou kurzy pole dance bývají jednou týdně, což mi přijde docela málo pokud má člověk nějaké větší ambice nebo se k jinému cvičení prostě nedonutí a tyč by ho případně donutila. Takže je určitě lepší mít tyčku i doma. Problém ovšem je, že kolem ní potřebujete dostatek místa a pevný strop. Osobně místo doma nemám a tyč bych domů hrozně chtěla, takže až se někdy budu stěhovat, chce to počítat ideálně se speciální tréninkovou místností ;-).

 

Slavná jména v kruzích pole dance
Jen si dovolím jmenovat pár těch nejlepších z nejlepších: Oona Kivelä, Jenyne Butterfly, Anastasia Shukhtorova, Cleo 'The Hurricane' a spousta dalších.

Pole dance v České republice
Pole dance do České republiky přišel ze západní Evropy a USA, kde je mezi fitness volnočasovými aktivitami oblíbený již delší dobu. Nedávno dokonce vznikla oficiální Pole dance federace a každoročně se pořádá World Pole Dance Championship. Nechybí ani soutěže Miss Pole Dance.

Některé kurzy v ČR:

Praha:
http://www.firefly-poledance.cz/
http://poledance-praha.cz/
http://www.poledance-praha.eu/

Brno:
http://www.decadancebrno.cz/
http://www.citadelamefisto.com/

Pardubice:
http://www.poledance-intimate.cz/

Nový Jičín:
http://www.poledancestudio.cz/studio.html

Zdroje:

http://www.poledance-intimate.cz/inpage/pole-dance/
http://artofpole.websnadno.cz/Historie-Pole-Dance.html
http://www.poledance.cz/

 

Foto (C) Mattia Panciroli, quantumlars, Romanka, Guido Kritz

(C) Dlouhevlasy.cz, Romanka, 2013. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )  

 

 Sdilej clanek na Facebooku


Komentáře (14)add
...
napsal Hanča , duben 16, 2013
Pole dance moc obdivuju, chtěla bych ho dělat, ale nemůžu ze zdravotních důvodů. O to radši se ale dívám na videa..:-) I hodně kamarádek to dělá..
K těm předsudkům, musím říct, že v okolí je dost lidí, kteří je mají a když se "opírají" do tanečnic, tak jen skřípu zuby.. Jsou prostě lidi, kterým se některé věci vysvětlit nedají..
Přitom Jenyne je tak úžasná..

Pokračuj dál!
...
napsal panvicka , duben 16, 2013
Já teď začala ale nemůžu to doma říct (hodně jim vadí i břišní tanečnice smilies/sad.gif smilies/sad.gif ) Předtím mi přišly tanečnice u tyče """"podřadné"""" (jako hodně peněz za nic), ale teď vím že fakt dřou (ty co tam nechodí jenom dokola)
...
napsal Defi , duben 16, 2013
pěkně napsané Romanko, přeji hodně úspěchů!smilies/smiley.gif..mě osobně pole dance obrátil život doslova naruby a musím dodat,že Vám nejenon krásně zpevní postavu, ale s novými prvky si začnete i více věřit(nejenom na tyči) smilies/smiley.gif...začínala jsem jako naprostý nesportovec, jehož jediná aktivita bylo zvedání půllitrů s pivem a teď tomu budou tři roky a tento nádherný sport učím a dokonce ve vlastním studiu♥smilies/smiley.gif..předsudky bohužel budou nejspíš pořád, nicméně kdo se informovat chce,tak to udělá a pochopí, že to se stripem nemá opravdu nic společného!!!..takže jak řekla Jenyne: DANCE WITH YOUR HEART AND KEEP POLING!smilies/smiley.gif..a koho to zaujalo, určitě běžte vyzkoušet, JE TO TĚŽCE NÁVYKOVÉ!!smilies/wink.gif
...
napsal Housenka , duben 16, 2013
Myslím, že je jen otázka času, kdy to někteří lidé přestanou vnímat jako vulgární, jak psala Romanka. Řekla bych, že je to srovnatelné třeba s akvabelami nebo krasobruslařkami.
...
napsal Kaisha , duben 17, 2013
Moc se mi to líbí, chtěla bych to zkusit, ale pravidelné kurzy jsou nad moje finanční možnosti...Tak snad časem to bude přijatelnější...
...
napsal Nicole , duben 17, 2013
K tématu nemám moc co říct vzhledem k tomu, že u mě je vrchol odhalování krátký rukáv a tohle se provozuje v poněkud minimalistickém dresu. ALE moc chválím rozvržení článku a styl. Opravdu skvěle napsáno!
...
napsal Romanka , duben 19, 2013
holky, moc děkuju za chválu článku, vážím si toho ani nevíte jak, protože je to můj první článek, tak sem se reakcí docela bála smilies/smiley.gif jinak kdyby někdo měl 22. června cestu kolem pardubic, tak studio do kterého chodím bude mít vystoupení, tak se můžete zastavit smilies/smiley.gif já tam taky budu vystupovat, pokud to teda na poslední chvíli nevzdám smilies/cheesy.gif
...
napsal Nikinka , duben 20, 2013
Dneska se mi o tom i zdálo, že jsem začala... se svojí méně ohebnou páteří po úraze ale tenhle sport asi budu muset vynechat. Fandím ale všem, kdo to umí, je to pěkný, ale určitě náročný.
...
napsal imadela , duben 20, 2013
Já začala chodit před 2 týdny a musím říct, že je to fakt makačka. Akorát ty modřiny,no. Hned po druhý hodině modřiny na obou kolenou a popraskaný žilky na rukách. Ale pocit po tom je výborný a druhý den bolí celý tělo :-)
...
napsal Hanilka , duben 23, 2013
SUPER!!!

...
napsal Jitt , duben 29, 2013
Krasa smilies/smiley.gif Tenhle sport mi celkem dost padl do oka a jiz ho mam na svem "TO DO/TO TRY" listu, ktery zacnu realizovat hned, jak se postavim na nohy ... smilies/smiley.gif
...
napsal Wendy_23 , květen 01, 2013
Už nějakou dobu o tom přemýšlím, nicméně vedu vnitřní boj popsaný v článku - jestli to jako sportovní antitalent vůbec pokoušet... xD A hlavně nemám poblíž žádné studio, ale to by se snad mohlo změnit, pokud se dostanu na vejšku... Tak ještě uvidím... x)
...
napsal MissTeena , květen 25, 2013
Ty jo, fakt super článek! smilies/smiley.gif) Docela mě to nalákalo. A holky, kdo měl úraz páteře jako já (zlomený 3 obratle - hrudní a bederní - pro vysvětlení). Nenechte se tím omezit. Přeci si nebudete celý život říkat, že to nemůžete, protože jste tohle a tamto... Ne! jen to tělíčko pěkně rozhýbejte a nelitujte se smilies/smiley.gif)
Asi se začnu někde taky kroutit! (Ve studiu samozřejmě! smilies/cheesy.gif)
...
napsal altamira , prosinec 15, 2013
poledance tancujem pol roka a môžem len doporučiť, hlavne ženám, ktoré majú rady výzvy... skúšala som už kadečo, ale všetko mi prišlo jednoduché, zato poledance je dosť náročný a o to je pre mňa zaujímavejší smilies/smiley.gif

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Úterý, 16 duben 2013 )
 
< Předch.   Další >

Nové příspěvky ve fóru k péči


Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Can't connect to MySQL server on 'mysql1.local.smarthost.cz' (111) in /home/dlouhevlasy.cz/dlouhevlasy.cz/modules/mod_phpbblatesttopics.php on line 53
Could not connect :