arrow PÉČE arrow Rozhovor: Výprava (nejen) do historie s Bone!
Rozhovor: Výprava (nejen) do historie s Bone! E-mail
Napsal Bonemína   
Neděle, 23 říjen 2016

 

rozlitana

 Klarusa: A je tu nový rozhovor – tentokrát s dlouholetou členkou DV Bonemínou. Všechno, co vás zajímalo o jejích aktivitách v rámci LH, v larpech, o jejím vaření , dobrém jídle či vyšívání, v neposlední řadě také o oblíbených knihách… a ještě mnohem víc se dozvíte právě v tomto článku! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor fota: Honza Keokotah 

 

 

Clondyk

Ahoj Bono,
na jaké období v historii si nejraději hraješ a jak jsi se k tomuto dění dostala ?
Měj se fajn a díky za odpověď.


Dostala jsem se k tomu vlastně trochu oklikou. Okolo šestnácti mě chytlo fantasy, larpy, ale stále tomu něco chybělo. Později jsem prošla dvě skupiny historického šermu a nakonec zakotvila u té třetí, kterou tehdy vedl nadšený archeolog se zálibou v raném středověku. Postupně skupina prošla velkým vývojem, ale fungujeme už dvanáctým rokem. Začala jsem s Velkou Moravou a následně přicházela další období, hlavně různé etapy raného středověku. Postupně nabírám i další období s tím, že například kamarádi pořádají akci z úplně jiné doby a já se tam jedu podívat; takhle jsem přišla k antickému Římu, Řecku a ke Germánům, na druhé straně mě letos neminul ani všudypřítomný Karel IV.  Trochu jsem se dostala i do obrozeneckého 19. století a do první republiky, ale jen velmi okrajově. Osobně je mi nejbližší doba 12. a 13. století, tam trávím nejvíc času a cítím se nejlépe.

 

img_2654
Klarusa

Já jsem se chtěla zeptat, jak jsi se dostala k šití/vyšívání. Jestli to přišlo zároveň s LH, nebo ses tomu věnovala už dříve. Taky kolik toho tak vyrobíš? A děláš jenom historické věci nebo i na běžné nošení?

K šití jsem se dostala původně přes larpy, má úplně první věc, kterou jsem samostatně ušila, byla vypasovaná šněrovačka. Jsem skoro úplný samouk, takže třeba první střih jsem vyráběla špendlením přímo na sobě a pak to sešívala systémem pokus–omyl. Vidět to nějaká krejčová, uškrtí mě metrem :D  Postupně jsem dál šila kostýmy pro sebe i pro své nejbližší a občas udělala i něco jiného, třeba stan. Všechno v ruce, se šicím strojem jsem se naučila zacházet až celkem nedávno, zdálo se mi to složitější. Ale jak ubývá času a já už nejsem tak moc LH zapálená jako dřív, šiju už vnitřní švy kostýmů taky často na stroji. Kolik toho tak vyrobím, to je různé. Záleží na tom, jestli se objeví nové období, na které ještě nemám kostým, nebo děti nějak víc vyrostou a je třeba jim kompletně měnit šatník nebo je potřeba vybavit nováčky... Obvykle na to třeba dva měsíce nesáhnu a pak týden před nějakou akcí jedu jako splašená :) Věci na běžné nošení skoro vůbec nešiju, spíš jen občas něco opravím a upravím. A vyšívání je další kapitola, tomu jsem se dlouho bránila, protože jsem chtěla představovat prostou ženu. No ale pak manžel začal s rolí urozeného šlechtice, takže bylo nutno ho nějak vyzdobit. A já zjistila, že mě to baví víc než jiné textilní techniky. Takže teď už skoro víc vyšívám, než šiju nové oděvy.

 

Caithlin 

Ahoj,

chtěla bych se zeptat: Jaký je tvůj oblíbený spisovatel/spisovatelka? Jaký je tvůj oblíbený seriál? Jezdíš na nějaké LARPY (trpasličí kostým) nebo už jen living history? Nosíš ještě sárí nebo už tolik ne?
Moc děkuji za odpovědi :)


Nejoblíbenější spisovatel je Arthur Ransome. Sice psal knížky pro mládež, ale vracím se k nim stále, stále mi mají co nového říct. A pořád věřím, že se naučím opravdu plachtit, alespoň na stará kolena :) Oblíbený seriál – nemám žádný u kterého bych opravdu napjatě čekala na další díly. Sledovala jsem Downton Abbey a později Home Fires, ale ten mi zrušili. Ráda se vracívám k Foylově válce a někdy se podívám i na starou animovanou Dariu. Na larpy už nejezdím, není čas. Ale třeba se k tomu ještě někdy dostanu. Sárí nosívám občas doma, na veřejnosti se v něm už moc dobře necítím.  

                                         

                                                                                                                     

obrozenecka
 Autor fota: Honza Keokotah 

                                              

 

Lenka95

Ahoj, jako většina z dívek a žen zde na fóru i já toužím po velmi dlouhých vlasech. Jediné zdravé, hebké vlasy mám ale na temeni hlavy. Přední vlasy, vlasy za ušima a úplně spodní vlasy jsou neskutečně suché, roztřepené, ztenčené a nerostou, jsou strašně slaboučké. Lze nějak dosáhnout lepší kvality těchto vlasů? Používám masky, oleje, doplňky stravy, nebarvím, nežehlím, nefénuji, myji max 2x týdně, opravdu o ně pečuji, ale nejsou schopné narůst husté a ve stejné délce. Mockrát děkuji za jakoukoliv radu :)
Bohužel na tohle odpověď nemám, moje vlasy si rostou tak nějak samy a jsou spíš silné a drátovité. Ale na fóru někdo určitě poradí.

Portos 

Lenka95: Tady je spíš prostor pro osobnější dotazy na Bonemínu (i když věřím, že i tak ti ráda odpoví). Zkus svůj dotaz zopakovat spíš ve fóru, tam se ti sejde víc odpovědí.

A můj vlastní dotaz na Bone: No mě by samozřejmě zajímalo to „dobré jídlo“:-D  Co ráda pečeš/vaříš? A necháváš se při tom inspirovat LH, nebo vyznáváš jen "moderní" kuchyni?


Ráda peču a vařím skoro všechno, u čeho se dá experimentovat :) Když je třeba přesně dodržet recept, nebaví mě to. Obvykle si najdu nějaké jídlo, pak ho postupně opakuju a trénuju do dokonalosti, a když je to perfektní, přestane mě bavit a začnu zase s něčím novým. Maso, zelenina, pečivo, cukroví... v tom si meze nekladu. Inspiraci beru jak ze starých kuchařek, které sbírám, tak z moderního vaření. Občas sleduju třeba Hestona Blumenthala a jeho kuchařské šílenosti, ale to spíš jen jako inspiraci, kam až se dá v kuchyni zajít.

 

 kostymova

astrid 

Ahoj, Bone! :-) S Tebou už mám LH natolik spjatou, že přihodím taky něco z otázek z tohohle ranku:
Zajímalo by mě, v jaké historické éře by ses nejraději zabydlela – a jaký post by
se Ti zamlouval (bez ohledu na gender)? Užívají si s Tebou různé akce i děti? Nepostrádáte při nich jistý komfort dnešních vymožeností? A jedna osobní volnější: jak odpočíváš, když se nevěnuješ některé ze svých činorodých aktivit? Co Tě nabíjí? :-) Těším se na rozhovor!


Historickou epochu je těžké vybrat, každá doba má svá pro a proti, navíc tím, že ji vidíme z odstupu, ji těžko dokážeme vnímat stejně jako ti, kteří tehdy žili. Můj ideál je ale doba, kdy bylo Římské císařství stabilizované, já bych byla bohatá vzdělaná patricijka – vdova žijící stranou od velkoměsta v komfortní vile se spoustou sloužících, fakticky samostatná a o sobě rozhodující. A určitě si to představuju mnohem jednodušší a příjemnější, než to v reálu bylo:) Na historické akce s sebou zatím vozím jen staršího syna, mladší by z toho ještě moc neměl, ale od příštího roku už začnou jezdit oba. Staršímu se to zatím líbí, hodně si to užívá a komfort dnešních vymožeností mu nechybí, naopak, bere to jako součást velkého dobrodružství.  A já se celkem dobře

dokážu smířit s tím, že si na internet a teplou sprchu pár dní počkám :)

Co se odpočinku týče, nejvíc mě nabíjí obyčejná chůze. Procházka, při které na mě nikdo nemluví, nikdo po mně nic nechce, nemusím mluvit ani nic poslouchat, jen jdu, bez pevně daného směru a časového plánu.

 

 Autor fota: Honza Keokotah 

ilona

Bone, jaká je tvá představa ideálně stráveného dne?
Máš nějak cestovatelský sen, zemi, kterou bys ráda navštívila? A jsi pověrčivá ? :D


Ideálně strávený den – by musel mít minimálně 124 hodin, aby se do něj vešel alespoň zlomek toho, co bych chtěla stihnout :) Probudit se úplně vyspaná, za ranních červánků vyšplhat na kopec a sledovat východ slunce, setkat se s milými lidmi, přečíst zajímavou knížku, zajít na dobrý koncert nebo film, naučit se něco nového, vědět, že mě má někdo rád, a večer zase v klidu usnout.

Určitě se jednou chci podívat na Island, ideálně alespoň na měsíc, ať mě nepopohání žádný časový plán. Dál třeba Kanada, Skotsko, Irsko, Bretaň, Jižní Francie, Maďarsko, Polsko, Řecko, Španělsko, Švýcarsko, střední Asie, Izrael, Egypt, Jihoafrická republika, Brazílie, Austrálie, Nový Zéland, Galapágy, důkladně projet i to naše Česko a Slovensko... Neměla bych raději napsat seznam zemí, kam se mi nechce? :D Pověrčivá nejsem, ale z koček přebíhajících přes cestu těsně před autem dobrý pocit nemám :)

 

 v_lese
 Autor fota: Honza Keokotah Morganna

Šla bys do mlýna na Černé vodě?

Největší výzva?:D Jakákoliv.

A největší sen? :D

Do mlýna na Černé vodě ani za zlatého Krabata!
Největší výzva, v jaké oblasti? Tak třeba zvládnout veřejný projev před lidma bez červenání a koktání :)
Snů mám taky stále ještě hodně. Těžko se z nich vybírá ten největší. Třeba abych dobře vychovala svoje děti, abych v tom, co dělám, byla fakt dobrá a někdo si toho i všiml, abych měla dost času, zdraví a prostředků na cesty do všech těch zemí, co bych ráda navštívila...

 

seelya

Ahoj Bone,
nikto sa zatiaľ nespýtal ako si sa dopracovala k DV, takže sa pýtam ja. 
A keď už som pritom, si tuším jedna z najstarších aktívnych členov, ako vnímaš posun od začiatkov fóra až po dnes? Čo sa podľa teba najviac pozitívne zlepšilo, a čo naopak vnímaš ako negatíva, ktoré proste „idú“ s časom"? Ak by si tu niečo mohla vrátiť späť, čo by to bolo? A dosiahla si už svoj vlasový cieľ, alebo stále pestuješ? A kam až chceš v takom prípade vlasy dopestovať? A mám ešte zo dve „light“ otázky - akú čokoládu odporúčas na mlsanie? A, vzhľadom na čas, ktorý som strávila slintaním nad fotkami tvojich koláčov, čo bola pre teba dosiaľ najväčšia kuchárska výzva? A ešte jeden dotaz na living history (vôbec sa v tom nevyznám, takže sa možno pýtam úplnú blbosť) – chodíš v rámci LH aj na súboje, pranice a podobné veci? Alebo je to len chlapská doména? Ak áno, čím sa ohánaš? (btw, tvoja komixová menovkyňa mala valček na cesto, je taká „zbraň“ v rámci LH povolená?:-D) Teším sa na rozhovor a dúfam, že ťa toto kvantum otázok nepoloží. :)


K DV jsem se dostala obyčejným googlením. Měla jsem tehdy vlasy pod pas a hodně roztřepené konečky, tak jsem zadala něco jako „třepení dlouhé vlasy“ a jako první odkaz mi vyskočily tyto stránky. První měsíc jsem jen nasávala informace a četla (jo, tehdy se to tu ještě dalo celé během měsíce přečíst :) ) a pak se i přihlásila a začala povídat. Na začátku to tu bylo dost alternativní, spousta různých lidí, které člověk dokázal snadno odlišit. Postupně mnozí dešli a mnohem víc přišlo, ta původní rodinná atmosféra je už nenávratně pryč. Po některých lidech se mi tu stýská a doufám, že třeba někdy ještě nakouknou a napíšou, kam se za ty roky posunuli. A mrzí mě, že už se nepořádají srazy, a když už ano, mají mizivou účast. Na druhou stranu tím, že přibyli noví lidé, rozšířil se záběr a množství informací o účesech, šamponech, péči... skoro o všem. Můj vlasový cíl vždycky byl pevné husté netřepící se vlasy do půlky stehen. Ale postupně jsem se o něj přestala snažit, nechávám to na vlasech, kam dorostou, tam budou. A než mít tři vlásky na každém stehnu, to to radši zastřihnu. Čokoládu na mlsání mám ráda buď nějakou hořkou, 60–70 % kakaa, nebo naopak hodně sladkou, třeba takovou dvojbarevnou, kde spodek je mléčná čokoláda s kávovou příchutí a na tom čtverečky z bílé čokolády. Nejvější a nesplněná kuchařská výzva byl kupodivu obyčejný kváskový chléb. Zvládám ho už dobrý, ale stále to není absolutní špica. Ale příští rok snad budu mít k dispozici kamennou pec, tak uvidíme. A další velká výzva pro mě je, jak to jídlo nazdobit, naskládat na talíř a vyfotit, aby se na něj sbíhaly sliny. Foodbloggerka ze mě asi nebude :) LH bojování není jen výsadou mužů, jsou i bojující ženy (obvykle přestrojené za muže, nebo naopak záměrně v situacích a rolích, kdy víme, že ženy taky bojovaly), ale já nebojuju. Před lety se učila šermovat, ale nezůstala jsem u toho, není mi to blízké. Dnes už ani moc nekoukám na bitvy a věnuju se  hlavně táborovému životu. A váleček... no... ono to není náhoda, že mám tuhle přezdívku, to když je člověk vzteklej a v ruce má zrovna tuhle věc... ;) Ale v rámci klasických bitev se opravdu nepoužívá :)

 

Nominace pro další rozhovor: Portos. Protože má zajímavý literární i hudební vkus, protože má parádní lokny a protože chlapy na tak žensky zaměřeném webu je prostě potřeba si hýčkat :) 

 

 

Foto (C) Bonemína, Honza Keokotah

 

(C) Dlouhevlasy.cz, Bonemína , 2016. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )  

 


Sdilej clanek na Facebooku


Komentáře (6)add
...
napsal ilona , listopad 10, 2016
Krásný rozhovor, díky za něj. Nevím proč, ale nějak mě tvé povídání tak hezky dojalo. smilies/smiley.gif
...
napsal Portos , listopad 10, 2016
Děkuji za odpověď. Jinak pěkný rozhovor. Tedy až na ten konec. smilies/tongue.gif smilies/grin.gif
A to jsem se utěšoval, že je přede mnou taková spousta vhodnějších kandidátů (tedy spíš kandidátek)...
Ale vynasnažím se odpovědět na vše, co vás bude zajímat, jak nejlépe dovedu.
...
napsal Housenka , listopad 10, 2016
Díky za rozhovor, Bone, moc hezky se to čte smilies/smiley.gif
...
napsal astrid , listopad 10, 2016
Zrovna jsem si říkala, že bych si už docela ráda ten rozhovor přečetla - a vida, akorát na něj došlo! Moc jsem se těšila - dalo se předem tušit, že to bude zajímavé, inspirativní čtení. Srdečně Ti vysekávám poklonu, Bone - za Tvoji šikovnost, rozhled, svérázný humor a báječný vkus... :-) Dík za odpovědi, rozhovor byl moc pěkný (i doprovodné fotky :-) ).
...
napsal Titania , listopad 15, 2016
Parádní rozhovor! Přečetla jsem jedním dechem! smilies/smiley.gif
...
napsal Clondyk , listopad 18, 2016
Parádní počteníčko smilies/grin.gif

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Čtvrtek, 10 listopad 2016 )
 
< Předch.   Další >