arrow PÉČE arrow Rozhovor: Do nového roku s Portosem!
Rozhovor: Do nového roku s Portosem! E-mail
Napsal Klarusa   
Úterý, 03 leden 2017

zima_2004_stna_oznutoKlarusa:  A je to tady, máme tu další rok a s ním i zcela nový rozhovor, tentokrát po delší době opět s mužem. Portos je velmi aktivním členem DV, jehož nelze přehlédnout, navíc disponuje pěknou řádkou zálib, takže jeho odpovědi vás určitě nudit nebudou!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nicole

Tak se toho pro začátek ujmu já. Mám hodně otázek ohledně Portosovy identity, ale protože to není vhodné, vynechám je.

Tak to je škoda. Protože tě můžu ujistit, že mé jméno (ve spojení s mým vzhledem) stojí za to. Ale aspoň bude motivace uspořádat sraz a přijít na něj. ;)

 

psi_2010Tudíž by mě zajímalo: Jaký koníček bys označil za svůj hlavní, tedy za svého největšího koně, a jak jsi k němu přišel?

Mým největším koněm asi budou psi. A přišel jsem k němu odjakživa, tedy narozením. :P

(Ale je pravda, že táta psa nedovolil, takže k vlastnění psů jsem se dostal až v dospělosti.)

 

Věříš, že majitel se většinou podobá svému psovi (nebo naopak)?

Nevím, jak dalece funguje fyzická podobnost (i když i takové případy se najdou), ale povahově to podle mě sedí často. Alespoň pokud můžu soudit podle našich psů. :D

 

Jaký je tvůj vlasový cíl?

Čím delší tím lepší. (S tím že vím, že kudrnaté vlasy mi až na zem nenarostou. Obzvlášť pokud si hodlají udržet momentální šnečí tempo růstu.)

 

Přál sis někdy rovné vlasy?

Ne. Jsem zcela spokojený s tím, co mám. (No dobře – mohly by být delší. :D )

 

A konečně, jakým oborem se pracovně zabýváš?

To hlavní je IT. To vedlejší je vlastně taky víceméně IT.

A pak je tu spousta věcí ve stadiu nesplněného snu, který se nějak nikdy nezdařilo uvést do života.

 

 

Gwlanche

Já bych se chtěla zeptat, jaké jídlo máš nejradši a jaké naopak nesnášíš?

Miluju sladké (minimálně u čokolády je to až závislost). Takže třeba takové palačinky. Zvlášť když si je udělám sám a dám si na ně svoji vlastní marmeládu. :P Příp. cosi dobrého pečeného.

A co nesnáším? Napadá mě třeba čočka (obzvlášť v té školní úpravě, s párkem). V posledních pár letech už ani moc nepiju alkohol. A nejím maso.

 

A jak dlouho už si necháváš růst dlouhé vlasy? jaro-lto_2004

Myslel jsem si, že od patnácti. Ale když jsem kvůli tomuto „interview“ procházel staré fotky (díky Bone, to jsem snad ještě nikdy neudělal – zajímavý zážitek), tak se to tváří, že od konce roku 2003 (nebo začátku roku 2004).

Ale popravdě do délky rostly jen několik let. Pak se to zaseklo. Až díky DV jsem přišel na to, že je to „kritická délka po ramena“ (u mě díky kudrnám zhruba po lopatky).

 

 

astrid

Ahoj, Portosi!

Pravidelně Tě potkávám ve vlákně knižních ukázek, a tak by mě aspoň okrajově zajímalo Tvoje čtenářství. :-) Jaký žánr Ti sedí?

Omlouvám se, jestli se „rozkecám“. Žánry vlastně snesu lecjaké. Vzhledem k podstatě mého myšlení (které je založeno na představivosti a obrazech, ne na slovech) mám nejradši věci s příběhem. Když se v knize něco děje a já si to můžu představovat, to je ono. Naopak plané hrátky se slovy, za kterými se neskrývá žádný opravdový obsah, opravdu nemusím. Takže takový Vančura mě opravdu netankuje. A z poezie si stokrát víc užiju pěknou báseň od někoho zcela neznámého než slavné básníky. Navíc čtu dost pomalu (ono převádět slova do obrazů chvíli trvá :) ), takže tloušťka není zcela zanedbatelným kritériem. (Když už něco začnu, tak to v drtivé většině případů dotáhnu. A riskovat, že skončím na půl roku s tlustou nezajímavou knihou…)

Rád se tedy začtu do dobré fantasy nebo dobrodružného románu. Srandě se taky nebráním. Přiznám se, že i mezi Harlequinkama se najdou dobré kousky (máme doma celou skříň knížek z edice Historická romance; což bývá i obdobím moje krevní skupina). Asi bych snesl i dobrou detektivku, jen se vždy našlo něco, co mě lákalo víc. A opravdu nemusím sci-fi ani horory apod.

Co se týče „vzdělávací“ literatury, souhlasím s Tebou, astrid („I blbé knihy mají potenciál… třeba jak si udržovat kritické myšlení.“). Blbé knihy jsou nejlepší. Když můžu s knihou nesouhlasit, tak si musím uvědomit, s čím bych tedy souhlasil. A vzhledem k tomu, že to je poznání, na které si člověk přišel sám, tak celkem přetrvává. Dokonalou ukázkou z tohoto ranku byly třeba Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Na druhou stranu, pokud si celou dobu říkám, jak je ta kniha geniální, tak si z toho dlouhodobě moc neodnesu. Ale on vlastně i ten naprostý základ u opravdu dobrých knih stačí…

 

Udržuješ si nějak čtecí návyk?

Ani moc ne. Když je po ruce dobrá kniha (resp. kniha, o které předpokládám, že je dobrá) a k tomu čas a nálada, tak se na ní vrhnu. Když něco z toho chybí, tak nemám problém bez knihy přežít i delší dobu.

 

Co už by sis dlouho chtěl přečíst?

Percepliquis, Percepliquis, Percepliquiiiiis! A oni pořád oddalují datum vydání. Vrr! (Jedná se o poslední knihu ze série Dobrodružství, resp. Odhalení, Ryiria od Michaela J. Sullivana. Poprvé s tím přišla Zlatushiq, ode mě jste pak měli úryvek v Knižních ukázkách.)

 

Další otázka míří k deskovkám - co patří mezi Tvé favority?

Nejradši mám to, co jsou oficiálně spíš oddechovky – tedy spíš kratší, ne moc strategické. Prim hraje asi Blafuj. Svého času jsme si užili dost srandy se Zrádcem, ale to bylo dáno hlavně partou lidí a specifickou situací (hodně často jsem býval kouzelník a tak v 90 % případů dobrý :D ). Ty delší strategické hry (zvlášť když se k cíli můžeš dopracovat mnoha cestami) mi moc nejdou. Jsem totiž celkem náchylný občas udělat nějakou kravinu a u těchhle her se to s tebou pak táhne až do konce – vlastně se pak vždycky akorát snažím skončit poslední co nejtěsněji, na jiné ambice moc nebývá prostor. Ale výjimkou je Hra o trůny. Tu už jsme hráli celkem dostkrát a myslím, že už jsem docela pronikl do pravidel i strategie, takže tu si docela užívám.

 

2007Zaujala mě zmínka o staré víře našich předků ve výčtu Tvých zájmů – co konkrétně je pro Tebe podnětné a inspirující? Udržuješ si nějak návaznost na zmíněnou tradici?

Odpověď na obě Tvoje otázky je vlastně stejná: tartaria.sk. Podnětné a inspirující to je víc než dost. A návaznost je také dobrá, protože čerpají z původních slovanských zdrojů. Mají moc pěkný úvodní článek, který pokrývá víc věcí (a obsahuje odkazy na další články, takže se člověk může celkem rychle zorientovat). Doporučuju ho přečíst s otevřenou myslí a otevřeným srdcem, nic a priori ani nepřijímat ani neodmítat. Pak sami uvidíte, jestli Vám to něco říká, nebo ne. No a pak je nahoře menu se spoustou různých témat, takže podkladů pro další vzdělávání je dost. Taky už vyšly i nějaké knížky.

Mimochodem v tom úvodním článku je i vysvětleno, proč jsem do zájmů nenapsal ,,stará víra našich předků“, ale ,,stará viera našich priedkov“ (ačkoliv je to popsáno na jiném příkladu).

Jinak klidně mi napište, kdybyste měli další otázky/připomínky.

 

 

 

Těším se na odpovědi! :-)

A mně bylo potěšením odpovídat. Díky za otázky.

 

 

Proxim

Ahoj, zeptám se ohledně Francie – co Tě na ní nejvíce okouzlilo, překvapilo?…

pak_e_mlaskn_plat_na_konNejvíc mě okouzlili asi jurští koně (cheval comtois). Mám s nimi i pěknou příhodu – jeli jsme okolo výběhu s koňmi a kravami, tak jsme se na ně šli podívat. A jak byste přilákali koně? Zamlaskáním? No, na fotce je vidět, koho to zamlaskání zaujalo.

 

Jinak geograficky mě hodně oslovily Savojské Alpy (částečně i kvůli sýrům) a ani nevím proč, ale Chaîne des Aravis má úžasné kouzlo. Jinak Provence samozřejmě byla zajímavá. Tam mě asi nejvíc oslovily zapadlé vesničky v zapadlých údolích (zejm. údolí Tarnu). A ohromné kouzlo měla Bretaň. Tam se mi asi líbilo všude (Presqu‘île de Quiberon – i přes ty davy – karnacké řady, Cap Fréhel... a dál jsme se tehdy nedostali, protože začalo na několik dní pršet.)

breta_-_presquile_de_quiberon

 

 

No a samozřejmě Paříž má úžasnou atmosféru (upřímně, bez ní by to bylo dost nezajímavé město).

A co mě překvapilo? Jak je mi Francie blízká a jak moc by mě to tam táhlo, kdybych si to dovolil… (Ale je třeba žít svůj život teď a tady, a ne se odstěhovat do překrásného snu.)

 

eiffelovka

Do jakého koutu by ses ještě rád vypravil?

Velkým dluhem jsou Pyreneje a jejich podhůří. Pak by nebylo špatný si zopakovat Bretaň a zvládnout ji (narozdíl od minule) komplet, společně s Normandií; a cestou tam nebo zpátky projet i zajímavý místa severu. A určitě bych nepohrdl trochou toulání Jurou.

 

A cestuješ po vlastní ose, nebo v rámci zájezdů?

Myslím, že zájezdově jsme byli akorát s kolama (vlastně s jednou výjimkou). Asi hlavně proto, aby nikdo nemusel dělat řidiče. A na kolo-loď po chorvatských ostrovech by to po vlastní ose dost dobře nešlo (fakt nemám ani jachtu ani kapitánský zkoušky :D). Ale jinak jedině po vlastní ose!

  

ilona

Portosi, jaké jsou tvé plány do budoucna..., myslím tak na příštích 5-8 let?

Konečně dostat rozum a přestat řešit kraviny.

 

 A těšíš se na Vánoce? 

V době, kdy jsi otázku pokládala (4. 12.), bych ti asi řekl, že jo. Ale teď, když už jsem úspěšně přežrán cukrovím… :D

Jinak já už jsem lidi okolo sebe povětšinou naučil Vánoce, narozeniny apod. moc neřešit, takže nemám stres s nakupováním dárků. Stromeček taky neřešíme – uřízlý už hodně dlouho nevedeme, umělý už jsme taky nechtěli a ten živý, co jsme měli na balkóně, raději odešel do věčných lovišť, než aby sloužil jako vánoční stromeček.

Takže dárky jsou, jen když na něco pěkného narazím. A nutně nejsou svázány jen s Vánocemi (i když to tak nakonec většinou dopadne).

  2006_ern_hora

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bonemína

Ještě něco přidám
Jakou nejšílenější věc sis na vlasech (nebo i vousech) pořídil?

Bone, asi tě zklamu. Vzhledem k tomu, že délku vlasů, co by stála za řeč, jsem si pořídil vlastně až v dospělosti, tak k žádným výrazným excesům nikdy nedošlo. (Nehledě na to, že na šílenosti moc nejsem.) Dokonce ani kamarádi nikdy nechtěli moc experimentovat – akorát asi jedna nebo dvě kamarádky mi upletly cop.

Takže tou nejkurióznější věcí nakonec budou čtyři gumičky, co si teď dávám na vousy vždycky na pár hodin po umytí. Potřebuju totiž vousy trochu zkrotit, jinak se mi mají tendence rozdělit do dvou pramenů (v čemž se necítím moc pohodlně).

 

S kým bys nejraději posnídal, kdyby sis mohl vybrat úplně kohokoli, kdo kdy žil?

Já bych si asi vystačil sám.

Ale pokud by to muselo být, tak asi Sokrates (za předpokladu přítomnosti kompetentního tlumočníka; a i tak si myslím, že by to byla poněkud tichá snídaně), příp. Buddha (ale s tím by to dopadlo úplně stejně). Anebo si nechat trochu promluvit do duše některým z dávnějších předků.

A co se reálných osob týče – co takhle s partou z DV? :D (Ale fakt, mohlo by se zase něco uspořádat, až bude tepleji.)

 

Jaká je tvá nejoblíbenější zelenina?

Cuketa. Nebo možná lilek. Ani nevím, kdo by vyhrál, kdyby svedly bitvu o první místo.

A k tomu houby a těstoviny (nebo možná ještě radši brambory). Mňam.

 

Která knížka z dětství tě nejvíc ovlivnila?

Nemám zdání. Přiznám se, že jakási slabá asociace ťuká na vrátka, ale je to příliš neuchopitelné (takže si ani nejsem jistý, jestli nějaká taková kniha skutečně byla).

Jinak se mi samozřejmě ohromně líbil Malý princ. Ale to už není kniha příliš raného dětství. A asi ani nemůžu říct, že by mě vlastně zas až tak moc ovlivnila (jen se mi prostě velmi líbila).

(Kromě toho mi ještě utkvělo vysvětlení tichého našlapování ze Školy Malého stromu. To mě asi i trochu ovlivnilo. :) )

 

 

 

 

Děkuju moc všem za otázky. Bylo radostí na ně odpovídat. A i přes počáteční (mírnou) nelibost děkuji Bone za nominaci – nejen, že to nebylo tak hrozné, jak jsem se zpočátku trochu bál, ale otázky byly milé a rád jsem si s vámi takhle na dálku „pokecal“. :)

Ještě využiju této příležitosti, abych vám řekl, jak jsem rád, že jsem DV našel a že jste (jsme?) opravdu skvělá parta.

 

Jako další bych chtěl nominovat seelyu jako jednu z nejreprezentativnějších členek DV a naši pilnou moderátorku. Kromě pěstování svých úžasně dlouhých vlasů je seelya zarytým metalovým fanouškem. Smím-li soudit dle jejích fotek, tak také nepohrdne nějakým tím cestováním, zejména (ale nejen) po rodném Slovensku. Ráda a moc hezky fotí hřbitovy. (A to se rovnou zeptám - jak ses k tomu dostala?)

 

Foto (C) Portos

 

(C) Dlouhevlasy.cz, Portos, 2017. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )  

 Sdilej clanek na Facebooku


Komentáře (14)add
...
napsal Portos , leden 04, 2017
Klarus, díky za kompletaci článku.
Seelyo, promiň.

Jinak na profilu brzy přibudou další fotky (nebylo lehké udělat do článku tak omezený výběr smilies/grin.gif ).
...
napsal Wnaty , leden 04, 2017
Za mě ti teda holá brada a kratší vlasy slušely víc . Každopádně držím palce ke splnění snu, ať máš vlasy dle svého přání co nejdelší :-).
...
napsal Nicole , leden 04, 2017

Portosi, děkuji ti za odpovědi a sdílím tvůj výkřik: Percepliquis!!!

...
napsal Portos , leden 04, 2017
Wnaty, ty fotky klamou. Myslím, že na mě nic nevypadalo hůř než odpolední dorůstající vousy.
Ale uznávám, že objektivně vzato mi asi nejvíc slušel mušketýrský styl (holení vždy po pár týdnech).
A co se vlasů týče, není to jen délkou. Holt bývávaly hustší...
...
napsal astrid , leden 06, 2017
Příjemný rozhovor, který nelze číst bez sympatií a občasného spřízněného přikyvování. :-)) Děkuji za odpovědi, skutečně mě těšilo se dozvědět víc. Zmíněný odkaz mě zaujal - i když to asi nebude můj šálek kávy, hned několik témat si ještě určitě rozkliknu...
Nezbývá než popřát, ať se daří, vlasy (a vousy) kvapně rostou a potkává Tě stále spoustu pěkných zážitků...
P.s.: A že se to tak hezky četlo (a znáš tu hru s obrázky zvířátek, které nikdo nemá rád), posílám Ti netopýra. :-p
...
napsal Portos , leden 06, 2017
Díky.
Nevěřím, to není netopýr! smilies/cool.gif
...
napsal seelya , leden 06, 2017
ak si mi chcel spraviť radosť, veľmi sa ti to nepodarilo...
ale inak zaujímavé čítanie, prekvapilo ma celkom dosť vecí, ktoré by som na teba vôbec nepovedala

...
napsal Portos , leden 06, 2017
To jsem tušil, že ti radost neudělám. Už jsem se v prvním komentáři omluvil. :- Ale nějak mi připadalo, že teď je vcelku přirozené předat pádlo tobě, resp. nenapadl mě nikdo vhodnější.
(A neboj, není to tak hrozné. Navíc můžeš odpovídat obecně, v rozsahu, který až tak nebolí.)
...
napsal Portos , leden 06, 2017
Ten smajlík měl být tenhle: :-
...
napsal Portos , leden 06, 2017
No tak nic... Mrcha nefunguje.
...
napsal ilona , leden 08, 2017
smilies/grin.gif bezva čtení - díky.
S Francii je to zajímavé - znám celkem dost lidí ( včetně mě), které to tam nějakým způsobem táhne. Moje mamka byla před lety v Paříž - a ač je u nás schopna ztratit směr i na parkovišti u Kauflandu - v Paříži se orientovala jako domorodec.
...
napsal Portos , leden 09, 2017
Děkuju.
To je zajímavý. Já jsem třeba zase v Lisabonu v muzeu rozuměl popiskům v portugalštině líp než těm anglickým. A přitom v Madridu ze mě i blbé ,,gracias" lezlo jak z chlupatý deky...
...
napsal Portos , srpen 07, 2022
Nepředpokládám, že by to tu někdo po těch letech ještě četl, ale pro forma upozorňuju, že stránky tartaria.sk už rozhodně nedoporučuju. Už to není, co bývalo...
...
napsal Klarusa , srpen 10, 2022
Pchaaa, mně dokonce přišlo upozornění na komentář (spadlo teda původně do spamu)! smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Středa, 04 leden 2017 )
 
< Předch.   Další >