arrow PÉČE arrow Japonská péče
Japonská péče E-mail
Napsal Kitsunechan   
Neděle, 29 červenec 2012

 bram_vera_family

Kitsunechan pro nás sepsala inspirativní článek o japonské péči pro krásné vlasy i pleť.

 

Už se vám někdy stalo, že jste se podívali na nějakou Japonku a málem vám pukla hlava závistí nad těmi úžasně lesklými, rovnými černými a dlouhými vlasy, čistou a dokonalou pletí a něžnou postavou? Jestli ano, rozhodně nejste sami. Japonky jsou svojí přirozenou krásou tak známé, že heslo „japonská“ (krása, vlasy, péče o pleť) patří na internetu k jednomu z nejvyhledávanějších termínů, co se tělopéče týče.

Pokud se ale pokusíte něco najít v češtině, dozvíte se tak leda, že máte jíst vyváženou stravu. To je sice pravda, ale určitě vás hlavně zajímají nějaké triky, které budou co nejdříve viditelné, že?

Rozhodla jsem se, že vzhledem k dlouhodobému zájmu pokud jde o asijskou krásu, už toho vím dost, abych vám mohla shrnout své poznatky.

Pojďme na to.

 

 

 

 

 

 

Strava

Ano, tvrdila jsem, že to nebudu řešit, ale trochu se o tom zmínit musím. Japonky nemají celulitidu, nejsou tlusté a stárnou pomaleji. A pak jsou tu ještě ty vlasy a pleť…

Samozřejmě že na tom má strava velký podíl.

 

Jak jedí Japonci?

Důležité je, že většinou jí velmi malé porce. Vše si pečlivě připraví, ozdobně nakrájí a naaranžují do malých mističek. Všechno pak jedí velmi pomalu a jídlo si vychutnávají. S naším nešvarem typu: „Před tím, než jdu koukat na film, nandám na talíř všechny mlsky, co najdu v lednici, a u filmu je pak bezduše sežeru“ (jojo, zbožnuju to), bychom asi v takové tradiční rodině působili velmi nevychovaně. K jídlu chovají velkou úctu.

 

Složení stravy

Japonci téměř nejedí potraviny obsahující lepek (pšeničná mouka…). Proto se nezanáší jejich střevní stěna a mohou vstřebat s potraviny všechny důležité živiny. (Více o této problematice najdete na internetu).

Jako detox na tři měsíce mohu bezlepkovou „dietu“ opravdu doporučit. Nejdřív je člověku tak divně „lehko“, ale to jak se v těle budete cítit pak… Nepopsatelně. richard_lee

Hlavní složku potravy, jako je u nás pečivo nebo chléb, tvoří rýže.

 

Já jsem si na ní docela ujela, ale pozor! Může se vám stát, že se vám bude nedostávat vitamínů z B skupiny a pupínky jsou tu. Náš metabolismus je přece jen zvyklý na jiné chemické složení potravy. Já to vyřešila Pangaminem a vše je v pořádku.

 

Další důležitou věcí je, že nejedí tolik ovoce, protože je drahé. Zato zeleniny je tolik druhů, že člověk pomalu ani neví, kde mu hlava stojí. Tvoří až 50 % z celkového množství jídla. No, a samozřejmě pak tu máme všelijaké mořské plody, ryby, syrové maso, řasy a podobné podivnosti. To je myslím to hlavní. Řasy jsou bohaté na vitamin B12, vápník, draslík, hořčík , jod a železo. Ryby na nenasycené mastné kyseliny a ty samé látky. Pro obyčejného Středoevropana, který jí rybu tak v rybích prstech a pomalu neví, co to je nori, jako jsem byla já…  Fůj, navíc všechno smrdí rybinou…  Hrůza. Ale věřte, nebo ne, ono se na to dá zvyknout. Chce to sice trochu čas, ale jde to. Ryby jsem se sice jíst nenaučila, ale už se skoro neobejdu bez vloček z nori řasy. Sypu si je na rýži, když ji jím třeba s kari nebo zeleninou, masem… Podle mého pozorování můžu říct, že skoro okamžitý efekt to má na moje lámavé nehty a na lesk vlasů. To, co mi po začátku řasojedlictví roste na hlavě, je o třetinu lesklejší než před tím.

 

Dalším zázrakem japonské kuchyně je pasta miso. Je to fermentovaná pasta ze sóji. Obsahuje živé enzymy, které pomáhají při trávení, ovlivňuje vyváženost přírodních sacharidů, dodává esenciální oleje, vitamíny, minerály a proteiny ve vyváženém složení. Obsahuje i vitamín B12. Miso slouží k povzbuzení životní síly, podporuje látkovou výměnu, je bohaté na minerály, pomáhá při špatném trávení, vyživuje pokožku a krev, a tím podporuje tvorbu buněk a kožní tkáně, pomáhá při srdečních chorobách, rozpouští v krvi cholesterol, cévy jsou pak pružnější, je velkou pomocí při předcházení arterioskleróze nebo vysokému krevnímu tlaku, zmírňuje důsledky kouření nebo konzumace alkoholu, pomáhá jako prevence proti alergiím a tuberkulóze. Dá se koupit v každé zdravé výživě a je neuvěřitelně výborná. Doporučuji.

 

Samozřejmě nesmím zapomenout na zázračný zelený čaj, ale to je už na speciální článek.

Jen tak pro zajímavost ještě podotýkám že Japonci skoro vůbec nesportují, tak leda chodí do lázní a že, ač se v Japonsku kouří na počet obyvatel asi třikrát více lidí než u nás, jen málo lidí umírá na rakovinu plic.

 

Něco o pleti

Stejně jako u většiny kultur na světě, je i v Japonsku pleť vnímána jako jakýsi indikátor zdraví. Ideálem je mít plet krásně hladkou, jednobarevnou a čistou. Je ale jeden velký rozdíl v tom, jaký odstín by podle Japonců a nás pleť měla mít. Zatímco většina Evropanů se nemůže nabažit sluníčka a opalují se, kde můžou, aby chytli ten správný exotický odstín, v Japonsku a Asii obecně je za ideál považována co nejsvětlejší plet. Většina Japonek se neopaluje vůbec, a to do té míry že i na pláž nosí velké klobouky, rukavičky, dlouhé šaty a pečlivě se chrání opalovacími krémy s vysokým SPF faktorem. U Japonců, kteří mají pleť přirozeně světlou, to je ještě dobré, ale mám nutkání se podělit o zážitek z Thajska. V televizi jsem pro srandu sledovala reklamy a najednou vidím něco důvěrně známého: krásná modelka v rozevlátých šatech kráčí po molu a postupně tmavne… nojo, reklama na samoopalovák. Ne pozor! Ona netmavne, ale bělá! Reklama na bělicí krém. Jeden celý regál v supermarketu zabraly bělicí krémy na kůži.

Zpátky do Japonska. Díky tomu, že Japonky svou pleť sluní pramálo, stárne pomaleji a nemají pigmentové skvrny. Japonky se také příliš nelíčí (nemyslím harajuku a tak podobně J) a nedělají jednu zásadní chybu, co Evropanky. Nepoužívají těžké krémy a séra, když jsou na ně příliš mladé a na všechno matlají olej z kamélie. (Aki, moje japonská kamarádka žijící v ČR, říkala, že se zde nedá sehna , a používá levandulový olej od Weledy a já také, po jejím vzoru. Je lehký, voňavý, bezbarvý a rychle se vstřebává. Doporučuji. Aki má mimo jiné hlavní podíl na receptech, co uvádím)

 

Recept č. 1.

Pro vypnutí unavené pleti

Potřebujeme: jeden bílek

Rozmícháme vidličkou, napatláme na obličej a necháme zaschnout. Toto prý dělá Aki maminka. Protože nepotřebuji zatím napínat pleť, nezkoušela jsem.

 

Recept č. 2.

Pro důkladné vyčištění (nevhodné pro jemnou a citlivou pleť)

Potřebujeme: oblíbený přírodní olej, mýdlo bez ropných derivátů a houbičku.

Obličej hodně namastíme olejem, až se leskne. Necháme tak minutu a poté hodně důkladně smyjeme mýdlem a vydrbeme houbičkou. Můžeme namydlit až dvakrát. Po osušení namažeme tenoučkou vrstvou oleje.

Vhodné dělat tak jednou týdně.

 

Recept č. 3.

Večerní rozjasňující mazání na vyčištěnou plet

Potřebujeme: oblíbený olej, okurku, citron (pozor, při dlouhodobém užívání mírně zesvětluje).

Pleť vyčistíme, opláchneme zbytky čistidel (i neoplachovacích). Z okurky mačkáním vyždímáme alespoň čajovou lžičku šťávy, přidáme JEDNU KAPKU citronové štávy a půl lžičky oblíbeného oleje. Vše důkladně promícháme, nejjednodušší je to v malé uzavíratelné nádobce, např. filmovce, aby vznikla co nejhomogennější emulze. Dáme polovinu do dlaně a vklepeme konečky prstů do pleti.

Ráno opláchneme teplou vodou.

 

No a teď už konečně k očekávaným vlasům

trey_ratcliffPrvní čím vás musím zklamat, je, že vám řeknu, že i když se postavíte na hlavu a budete potit zlato, pokud jste čistokrevný Evropan, nebo nemáte nějaké asijské předky, nikdy, nikdy, nikdy nebudete mít takové vlasy jako Asiatky. Základní kouzlo je totiž v genetické výbavě. Asijské vlasy obecně jsou velmi silné a rovné. Nejsou příliš poddajné a jsou dost těžké. Jejich mikroskopická stavba je také od evropských vlasů dost odlišná. Naše vlasy jsou v porovnání se světem velmi jemné, vláčné, při řezu mají menší průměr a téměř neobsahují střední dřen - medulu, hlavní hmotnostní objem tvoří povrchová silná pokožka – kutikula. U Asiatek je tomu obráceně. Vlasy jsou tvořeny především medulou a povrchová kutikula je velmi tenká.

Zarputilé obdivovatele, jako jsem já, ale něco takového neodradí, že? Když to nejde po dobrém, tak to půjde po zlém, rozzuří se člověk a po dvou letech pracné přírodní bezsilikonové péče a čekání na vytouženou délku popadne žehličku, termoaktivní přípravek s tím nejďábelštějším složením a vrhne se do „boje“. Krátkodobý výsledek? Neuvěřitelná dokonalost. Jenže… po dvou měsících zjišťuje, že: vlasy mají konečky jako košťata, lámou se jako suché klacíky, padají v důsledku ucpání hlavopokožkových pórů… prostě konec.

A tak pokorně svěsí hlavu a vrátí se po ostříhání na cestu přírody.

Jak to tedy ty Japonky dělají? Musí se o své vlasy přece nějak přírodně starat. Recepty jsem otestovala na svých suchých vlnitých a poměrně silných vlasech (zkuste na svém typu a napište co to udělalo).

 

Recept č 1.

Na padající vlasy

Potřebujeme: zelený čaj, voda

Není nic jednoduššího než obyčejný přeliv ze zeleného čaje. Obsahuje kofein, (to samé jako thein) hodně skoro jako káva. Kofein nastimuluje vlasové folikuly a pokožku hlavy která se prokrví, obsažené antioxidanty jí také prospějí a desinfekční látky zapůsobí na nějaké náhodně vyskytující se neplechy.

Jak na to?

Uděláme nálev z neovoněného (!) zeleného čaje za použití přibližně 80°C vody asi 300 ml. Po minutě slijeme. Necháme zchladnout na asi 40°C a přelijeme vlasy.

Pokud vám vadí vůně jako mně, můžete po pěti nebo ještě více minutách osprchovat hlavu studenou vodou.

 

Recept č 2.

Pro urovnání jemně vlnitých vlasů

Potřebujeme: avokádo, kvalitní olej podle vlastní volby

Oloupeme avokádo, nakrájíme, dáme do mixéru, přidáme lžíci oleje. Rozmixujeme na co nejjemnější pastu. Napatláme rovnoměrně po celé délce vlasů, hlavu zabalíme do folie, přes to dáme čepici nebo ručník. Necháme minimálně půl hodiny, ale klidně až tři hodiny. Pokud máte silnější a suché vlasy jako já, masku stačí opláchnout pouze větším množstvím vody. Pro jemné vlasy bych asi použila šampon, ale nevím, zda by to pak mělo ten urovnávací efekt. Po umytí zabalíme do ručníku vysušíme. Při prosychání vlasů je tak jednou za deset minut protáhneme mezi dlaněmi, aby se srovnaly.

 

Recept č 3.

Pomoc vysušeným konečkům

Potřebujeme: olivový a levandulový olej

Olivový olej rozehřejeme na teplotu neurčitou, asi 40-50°C. Vezmene vlasy a namočíme konečky do teplého oleje asi na 4 minuty. Co nám zbude, nalijeme na hlavu a rozmatláme do nich. Zabalíme do folie, necháme nějakou dobu, možno tři hodiny. Vlasy umyjeme šamponem. Do vlhkých konečků jemně vetřeme levandulový olej. Vsákne se asi do 24 hodin úplně a není po něm ani stopa. Dělám tohle tak jednou měsíčně a už mám půl roku po zkracování konečků a ještě jsem nenarazila na roztřepený.

 

Inspirovat se můžete i v naší Galerii v kategorii Asijské dlouhé vlasy.

 

Posílejte i své články, za virtuální a reálné odměny :) Více ZDE 

 

Foto (C) Richard Lee, Bram Vera Family, Trey Ratcliff

(C) Dlouhevlasy.cz, Kitsunechan, 2012. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )   

 



Sdilej clanek na Facebooku






Komentáře (21)add
...
napsal Miňule , srpen 30, 2012
Moc krásný, poučný a čtivý článek!! Hlavně poslední receptík vyzkouším!!! smilies/smiley.gif
...
napsal Morrigan Eileen , srpen 30, 2012
Úžasný článek smilies/smiley.gif Rozhodně vyzkouším ten recept na vyčištění pleti a ten na suché konečky smilies/smiley.gif Jen se chci ještě zeptat- do čeho všeho se dá použít to miso? smilies/smiley.gif
...
napsal astrid , srpen 30, 2012
Skvělý článek! Zas jsem si trochu rozšířila obzory, díky za to! smilies/smiley.gif Oplach čajem jsem mimochodem párkrát zkusila a výsledek byl opravdu znát - doporučuji...
...
napsal Indil , srpen 30, 2012
Velice ponaučný článek. Aspoň zas vím o něco víc, jak to ty Asiatky dělají, že vypadají pořád mladě a štíhle. Je to jen o změně jídelníčku a péči o tělo. Což my Evropanky bychom se od nich měli co učit. smilies/smiley.gif
...
napsal Kllara , srpen 30, 2012
Zajímavý článek, zaujal mě ten levandulový olejíček na pleť... používáš ho ráno i večer místo krému? Na netu píší, že je vhodný na masáž obličeje... smilies/smiley.gif
...
napsal Lenora , srpen 31, 2012
Pěkný článek.
Zajímala by mě ještě každodenní péče - čím ráno a večer pleť čistí a čím se mažou na den a na noc, když si zrovna nedávají intenzivní kůru. Takový průměrný den průměrné japonky smilies/cheesy.gif Nebo na to běžně používají věci v lahvičkách z továren jako my?
...
napsal Vlkan , srpen 31, 2012
Skúsim to s tým zeleným čajom, raz som to už robil-celý som sa okúpal vo vani zeleného čaju a za prvé krásne to voňalo a za druhé cítil som sa lepšie..zelený čaj má fakt blahodárne účinky. A čo sa Japoncov týka, to je síce pekné že jedia morské plody a iné zaujímavé veci ale u nás sú nehorázne drahé, preto väčšina obyvateľstva kupuje to, na čo má :-)
...
napsal Housenka , srpen 31, 2012
Moc hezký článek! Zaujala mě ta pasta miso, asi se po ní podívám. S těmi mořskými plody je taky problém, že je u nás těžko seženeme čerstvé. Pak holt ta kvalita jde rapidně dolů, no.

...
napsal porcelainswan , srpen 31, 2012
Olej z kamélie k sehnání v ČR je, prodává ho Primavera smilies/wink.gif
...
napsal Barbastelle , srpen 31, 2012
Skvělé! Velmi podnětný článek, tak díky.
...
napsal Johanka , září 01, 2012
tak ve většině, co bych chtěla zkusit jsou věci, na které jsem alergik.. no tak uvidíme co mi to způsobí nebo nezpůsobí, ale za zkoušku to stoji =)
...
napsal Theres , září 01, 2012
Skvělý článek. Všechno o japonské péči konečně pohromadě smilies/grin.gif Ten olej s kamélie se sehnat dá ale za šílenou cenu. http://www.lavanda.cz/olej-ze-...l/d-69261/
...
napsal Pižla , září 03, 2012
super článek!!! Myslím ale, že toho mají japonky hodně geneticky dáno, stejně jako indky...což my tady už moc neovlivnime:-)
...
napsal Kitsunechan , září 09, 2012
Ahoj, dík moc za pochvaly smilies/smiley.gif
K miso - dá se použít skoro do všeho, když vám zachutná, nejnormálnější je ho zamíchat do polévky (nesmí projít varem) když je hotová. Dá se ovšem jíst i napatlaný na suchý těstoviny (cestovatelská nouzovka)... Takže to je na vašich experimentech. Je z toho dobrá zálivka na salát smilies/smiley.gif
...
napsal Kitsunechan , září 09, 2012
Lenora - no, u nich je to jako u nás, většinou lahvičkujou (ale přijde mi, že maj ty lahvičky a obecně kosmetiku kvalitnější no...) a pak je tam početná skupina zapálenejch "maska-domaci-vyroby" osob, který to dělaj jako my v Evropě - prostě zkoušej co jak zabere. Ale z jinejch, tam dostupnejch, surovin. Třeba za velkej luxus maj olivák, my zase sháníme horem pádem olej z kamélie no... smilies/grin.gif
Řekla bych, že rozdíl je v tom, že maj vůli to opečovávání dělat opravdu pravidelně smilies/wink.gif
...
napsal Meritka , září 18, 2012
Skvělá práce, vážně!
Nechci si dělat reklamu, ale kaméliový olej k sehnání v ČR určitě je, u nás na shopu ho taky máme, odkaz kdyžtak u mě v profilu.
...
napsal Nermeen , září 19, 2012
Kitsunechan, děkuju za krásný a extrémně inspirativní článek, některé tipy už jsem vyzkoušela a těším se na další, ta okurková pleťová věc je můj největší favorit, krásně sjednotí a rozjasní barvu, je skvělá!
...
napsal NicoleOxystorm , září 27, 2012
S tim lepkem můžu sama potvrdit, že když ho tak 2 měsíce nejíte (stačí třeba i týden, ale to pak nemá tak kýžený výsledek), totálně se vám sfoukne břicho a jste ještě o polovinu hubenější než normálně. Jsem totiž na pšeničnou mouku alergická a tak sem tam držím tu dietu. Navíc lepek je nádherně nezdravá, neurotoxická a karcinogenní látka, takže vážně ňamka
smilies/tongue.gif
...
napsal Vladimůra , prosinec 16, 2012
Naprosto skvělá práce, článek mě moc nadchnul i pro další studium například té stravy smilies/smiley.gif. Japonsko, japonská kultura i spoustu dalších věcí jako filmy, knihy, jídlo a tak, mě zajímají už dlouho a tak jsem si s chutí tento článek přečetla a dozvěděla se další nové věci smilies/smiley.gif
...
napsal _Darlinka_ , prosinec 11, 2013
Super článek, to jsem si početla, asijskou kulturu obdivuji, hlavně jsem se zaměřila na péči o pleť a některé poznatky budu určitě praktikovat smilies/smiley.gif
...
napsal Harik , květen 15, 2014
Ten recept na vyčištění pleti olejem a mýdlem mě zaujal. Docela to funguje. Rozhodně líp, než peeling se zrníčkama. A kůže po tom neni vysušená. smilies/grin.gif





Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Čtvrtek, 30 srpen 2012 )
 
< Předch.   Další >