Měsíc a vlasy? Možná.

arrow PÉČE arrow Východní vlasy
Východní vlasy E-mail
Napsal MrE   
Pondělí, 15 srpen 2011
Klarusa: Už před nějakým časem se tento článek od MrE objevil na jeho blogu. Meadow byla tak laskavá, že ho přeložila, a proto se k němu opět vracíme.
 
Východní vlasy

Dnešní článek je o vlasech z východní perspektivy. Mnoho lidí vidělo fotky žen z Východu – většinou Asiatek – s hustými, černými a lesklými vlasy dlouhými až na zem. Protože oba mí rodiče pocházejí z asijského prostředí, mám zkušenosti s asijskou péčí o vlasy. Jsem v kontaktu jak s arabskou, tak s asijskou komunitou, a proto bych vám Čechům a Slovákům rád dal nahlédnout do východního světa; a doufám, že to bude něco jiného, než co se můžete dočíst v novinách. Jako nejlepší podoba tohoto článkumi připadá forma otázek a odpovědí, takže začneme.


 
 
 
O1: Jaký typ vlasů vlastně mají?

Arabské a asijské vlasy jsou ve skutečnosti velmi rozmanité. Mohou být černé, hnědé, blond, a dokonce směs černé/hnědé s rezavou. Mohou být rovné, vlnité i kudrnaté, stejně jako na Západě. Vrtá vám hlavou, jak je možné, že Asiaté mohou mít blond vlasy? Odpoví nám historie. Lidé z Východu a Západu se mísili po staletí. K největšímu mísení těchto dvou světů došlo za dob Alexandra Velikého. Jeho armáda putovala ze západu na východ a jeho muži si brali východní ženy za manželky. Pro regionu Hindúkuš v Pákistánu/Afghánistánu jsou příznační místní muže a ženy s modrýma nebo zelenýma očima a blond nebo světle hnědými vlasy. Když se lidé ze Západu mísili s lidmi z Východu, jejich děti měly fyzické rysy, které byly obdivovány a považovány za extrémně krásné. Aby se tyto rysy předaly další generaci, brali si pouze další lidi se „smíšenou krví“.  Stejné je to v arabských zemích. Původní arabští nomádi mají tmavou pleť, tmavě hnědé oči a černé vlasy. Když je napadly jiné národy, jejich genofond byl rozšířen o nové fyzické rysy. Peršané a Turci přinesli geny bílé pleti a hnědých očí. Pokud budete cestovat Indií do jižního státu Kerala, uvidíte „původní“ asijské vlasy. Lidé ze Západu se nemísili s Indy z jižního regionu nebo ze Srí Lanky a Bangladéše, takže je celkem běžné potkat Srílančana nebo Bangladéšana s tmavou pletí a hustými černými vlnitými vlasy. Pákistánci, Afghánci a Indové (většinou z vyšších kast) mají světlou pleť a buďto černé, nebo hnědé vlasy.

O2: Jaká je vlasová symbolika v Arábii a Asii?

Začneme-li v Arábii, vlasy byly vždy důležité jak pro muže, tak pro ženy. Beduíni měli po lopatky dlouhé vlasy, které splétali do copů. Beduínské ženy si vlasy nikdy nestříhaly, takže jim narostly tak dlouhé, jak to umožňovaly geny. Muži v Asii se chovali podle jejich náboženství. V hinduismu si svatí muži nebo mniši, nestříhají vlasy ani vousy. Podívejte se na internetu na fotky hindských guruů a uvidíte, že většina z nich má dlouhé vlasy a často i vousy. Indický region Pandžáb je zvláštní, protože je kolébkou sikhského náboženství, které vzniklo jako výsledek vzpoury proti moghulským vládcům. Sikhové si vlasy ani vousy nestříhají. Ani sikhské ženy si nestříhají vlasy. Bohužel někteří dnešní Sikhové měli problémy kvůli svému vzhledu. Lidé, kteří je neznají, si myslí, že vypadají jako z Tálibánu, protože obě skupiny nosí turbany a mají dlouhé vousy. V Americe byli Sikhové po 11. září napadeni, protože si lidé mysleli, že jsou z Tálibánu. V islámu byly vlasy důležité už od počátků v 6. století. Existuje zvláštní literatura o tom, jak se muž/žena má starat o vlasy. Zmiňuje olivový olej, hennu (o které se zmíním později), česání a pokyny, co dělat, aby vlasy vypadaly čistě. Od muslimských mužů se očekává, že budou mít vlasy v jedné délce, která může být na ramena. Východní ženy, ať už buddhistky, hinduistky, sikhské ženy nebo muslimky, měly vždy dlouhé nestříhané vlasy. Toto se za posledních několik tisíc let nezměnilo. Dlouhé vlasy byly vždy symbolem klasické krásy a ženskosti.

 
O3: Jaké účesy nosí?

Co se týče ženských vlasů, preferovány byly vždy drdoly nebo copy. Některé muslimské ženy si vlasy zakrývají, jiné ne. Jeďte do Sýrie a Libanonu a uvidíte Arabky bez šátku na hlavě. Pokud pojedete do Saudské Arábie, uvidíte ženy v dlouhých černých šatech zakrývajících i vlasy. Jeďte do Asie a můžete vidět ženy, které mají přes hlavu přehozenou část svého sárí. Proč? Inu, z praktických důvodů. Pokud žena pracuje venku v teplotách mezi 30 a 40 stupni Celsia, dává to smysl, aby si nechala hlavu nezakrytou? Ty ženy, které manuálně pracují na polích a v továrnách, nosí své vlasy v drdolech, zatímco ženy v kancelářích si nechávají hlavu nezakrytou a splétají své vlasy do copu nebo drdolu.

O4: Nosí dlouhé vlasy i muži nebo jen ženy?

Stejně jako na Západě jsou muzikanti, filozofové a umělci typy lidí, kteří nosí dlouhé vlasy. Je nemožné vidět arabského obchodníka s dlouhými vlasy (s výjimkou Sikhů, kteří nosí turbany). Nicméně muži se o své vlasy starají. Asijští muži rádi používají kokosový nebo olivový olej. Arabové bohužel preferují použití vlasového gelu. V minulosti arabští muži používali olivový olej.

O5: Jak používají olej?

Tajemstvím zdravých východních vlasů je olej. Olivový nebo kokosový – tyto dva oleje jsou králem a královnou dlouhých vlasů. Dlouho před Pantene, L´Oréalem a dalšími společnostmi, které vyrábějí vlasové přípravky, udržovaly vlasy ve zdravém stavu oleje. Není žádný jedině správný způsob použití, ale v Asii je běžné aplikovat olej mezi mytím vlasů. Pokud si žena myje vlasy denně, bude také denně používat kokosový olej.
 
 
 
 
 
 

O6: Co je indická masáž hlavy?

Je to forma masáže, která pomáhá hlavě a vlasům. Vlasy po ní nerostou rychleji. Má pomoci od bolesti krku, vlasové pokožky a ramen. Praktikuje se v salonech, kde holič používá při masáži klientovy hlavy a vlasů olej. Místo návštěvy holiče můžete požádat o službu vašeho přítele nebo manžela. Jediné, co je potřeba, jsou pečlivé a něžné ruce. Vzpomínám si, jak mi hlavu masírovala máma, když jsem byl malý. Maminky masírují své děti, když nemohou usnout nebo jsou přetížené.

O7: Jak používají hennu?

Hennu používají Arabové a Asiaté po tisíciletí. Většina lidí ji používá, když má bílé vlasy – barví své vlasy a mají krásný kontrast černých a červených vlasů. Muži i ženy ji používají stejně, ale myslím si, že nejskvostněji vypadá, když má černočervenou hřívu žena středního věku. Muži, kteří mají vousy, si je také barví hennou. Arabské i asijské obchody prodávají černou, hnědou a originální červenou hennu. Já osobně používám červenou. Zkusil jsem jednou černou a mým vlasům to nedalo nic nového.

O8: Jaké výrobky používají?

Raději než běžný šampon a olej používají některé ženy značku Amla oil. Nebylo prokázáno, že po něm rostou vlasy delší, zdravější nebo že rostou rychleji. Je to prostě hlavní značka vlasového produktu, kterou některé ženy rády používají, stejně jako ženy v Evropě mohou rády používat něco od L´Orealu. Opět, jsem toho názoru, že obyčejný šampon a olej stačí. Chce-li mít žena v koupelně deset různých vlasových produktů, bude mít samozřejmě lepší výběr. Záleží to na tom, jak chcete utrácet své peníze. Myslím si, že jednoduché principy jsou přesto nejlepší. Ženy z mé rodiny, které měly vlasy až na zem, používaly prostě šampon a kokosový olej.

O9: Ovlivňuje vlasy jejich strava?

Mluvíme o tom, že zdravá strava je důležitá pro lidi, kteří chtějí mít dlouhé vlasy. Pro chudé arabské a asijské ženy jsou ale „vitamíny na vlasy“ nedosažitelným luxusem, tím jsou často i tři jídla denně. Většina asijských žen, které mají superdlouhé vlasy, jsou vegetariánky, a to proto, že si maso nemohou dovolit. Mají štěstí, pokud mohou sníst talíř rýže se zeleninou na kari. Pokud to srovnáte se stravovacími návyky například Američanek, jaký je rozdíl? Jedině v postavě. Američanky, které jí v McDonaldech, KFC a dalších podobných podnicích, mají také metr dlouhé vlasy.

O10: A co salony?

Někteří lidé se ptají, proč mají asijské ženy tak dlouhé vlasy? Odpověď zní, protože nechodí do salonů. Pokud jejich vlasy potřebují zastřihnout, někdo z jejich rodiny jim je zastřihne. Obvykle to je jejich manžel, matka nebo sestra. Také nestříhají vlasy tak často jako ženy ze Západu. Zastřižení jednou za rok stačí. Salony navštěvují ženy s krátkými vlasy, jejichž účes vyžaduje pravidelný zástřih. Neexistují žádné speciální salony pro dlouhovlásky, proto se o vlasy většina žen stará doma.

O11: Jaký je rozdíl mezi ženami z Východu na Východě a ženami z Východu na Západě?

Východní ženy narozené na Západě kopírují západní účesy. Jen málo z nich si nechá narůst dlouhé vlasy bez používání příliš mnoha přípravků nebo sestříhání do vrstev či barvení, naopak většina z britských Asiatek či Arabek vypadá přesně jako hnědá verze jakékoli modelky nebo celebrity, kterou vidíte v médiích. Sestříhání do vrstev je tu populární stejně tak jako barvení a melíry. Běžné jsou černé vlasy s blond, červenou nebo hnědou. Také rády používají žehličky na vlasy, stejně jako západní děvčata. Asiaté v Anglii a Americe se snaží zakrýt svou asijskou kulturu před svými bílými přáteli, což je škoda. Žádný z mých anglických přátel se nezajímal o kulturu mých předků, většina Angličanů se nezajímá o jiné kultury, což je také škoda.
 

O12: Jaké jsou východní vlasy ve 21. století?

Východní vlasy budou stále dlouhé navzdory popularitě a zvýšené dostupnosti západních médií. Naštěstí nejsou věci tak zlé v zemích, jako je Indie, Pákistán a Bangladéš. Moderní mladí muži a ženy nemají bláznivé účesy jako v Japonsku či Korei. Je tam stále větší hrdost a láska ke staré kultuře a zvykům, stejně jako v Evropě. Dlouhé vlasy jsou mostem mezi tolik rozdílnými světy Východu a Západu. Ženy z obou stran obdivují vlasy druhé skupiny. Když jsem žil v Čechách, znal jsem britské Asiatky, které také žily v Čechách (studium), a zbožňovaly české vlasy. Měly za to, že české a slovenské vlasy jsou krásnější než ty, které viděly v Anglii, a já musím souhlasit. Možná je to díky vašim slovanským genům nebo jen tím, že vy ženy neničíte své vlasy tolik jako Angličanky, ale ať už z jakéhokoli důvodu, máte obdiv a respekt asijských žen.

Jak tato dlouhovlasá komunita poroste, dlouhovlasá revoluce se rozšíří jak na východ, tak na západ a je  krásné to sledovat. Dlouhé vlasy vám mohou růst a starat se o ně můžete celostně. Jedině sdílení znalostí a zkušeností z Asie i Evropy může pomoci každému radovat se z lepších vlasů.
 
 
 
 
 
Fotky (CC):  (nz)dave; Stuck in Customs; 96dpi.

 

Posílejte i vy své články za virtuální a reálné odměny :) Více ZDE 

 

(C) Dlouhevlasy.cz a MrE 2011.Sdilej clanek na Facebooku


Komentáře (14)add
...
napsal porcelainswan , srpen 30, 2011
krásně napsáno, díky! smilies/smiley.gif
...
napsal Romanka , srpen 30, 2011
krásný článek smilies/smiley.gif
...
napsal Ihmissusi , srpen 30, 2011
Super článek,
o spoustě věci jsem neměla ani páru smilies/smiley.gif
...
napsal dude , srpen 30, 2011
moc hezký článek, bro smilies/smiley.gif Dozvěděl sem se spoustu zajímavých informací smilies/smiley.gif je to hezky přeloženo smilies/smiley.gif
...
napsal astrid , srpen 30, 2011
To je skvělý článek! Díky, Meadow, za překlad a samozřejmě, MrE, za napsání! Toto téma mě opravdu velmi zajímalo a takto ucelené informace, ještě podtržené osobními zkušenostmi, bych asi jen těžko jinde našla...
...
napsal Housenka , srpen 30, 2011
Moc hezky napsané, MrE i Meadow! Jen tak dál smilies/smiley.gif
...
napsal Jadesss , srpen 30, 2011
Skvělý článek! smilies/smiley.gif opravdu tleskám!
...
napsal MissTeena , srpen 31, 2011
Skvělý článek, S. Díky moc, zase máme přehled o péči na jiném kontinentě smilies/smiley.gif) Myslím, že to dělají správně. Vlasy nechtějí milion různých přípravků a přehnanou péči... smilies/wink.gif)
...
napsal Kataska , srpen 31, 2011
Perfektní článek, taky jsem se dozvěděla plno nových zajímavých věcí, díky za něj smilies/wink.gif

...
napsal Wentyl , září 01, 2011
Pěkný článek smilies/wink.gif Pobavila mě "hnědá verze modelek a celebrit" smilies/grin.gif
...
napsal Lilith.2 , září 03, 2011
Fakt skvělý článek smilies/wink.gif
...
napsal stargei , září 07, 2011
super clanok. to s tymi rozlicnymi farbami vlasov, pleti, oci dokonale potvrdzuje moj modrooky dedo z blizkeho vychodu smilies/smiley.gif
...
napsal Martina Mašková , září 27, 2011
Souhlasím, s moudrostí a pokorou napsaný člének, hezky jsem si početla. Díky! smilies/kiss.gif
...
napsal schrankah , leden 23, 2012
Opravdu pěkný článek a musim teda přiznat, že o spoustě věcí co tady čtu jsem neměla ani páru smilies/wink.gif

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Úterý, 30 srpen 2011 )
 
Další >

Nové příspěvky ve fóru k péči


Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Can't connect to MySQL server on 'mysql1.local.smarthost.cz' (111) in /home/dlouhevlasy.cz/dlouhevlasy.cz/modules/mod_phpbblatesttopics.php on line 53
Could not connect :